Aktuálně

Den dětí 2021
2 6 2021

Den dětí 2021

Oslavu Mezinárodního dne dětí připravil Městský obvodu Mariánské Hory a Hulváky pro všechny děti od čtvrtku 3. do neděle 6. června 2021 na Mariánském náměstí. Den dětí 2021, plný kolotočů, pouťových atrakcí, dobrot, laskomin a občerstvení bude otevřen ve čtvrtek a pátek od 14:00 hodin, v sobotu a neděli do 10:00 hodin, denně nejpozději do 21:30 hodin. Všechny srdečně zveme!

Vítání občánků
31 5 2021

Vítání občánků

Vážení rodiče,

z důvodu stále se rozvolňujících vládních opatření, která byla zavedena v souvislosti s onemocněním COVID-19, předpokládáme, že slavnostní akce VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ budou opětovně organizovány od měsíce září 2021. Všechny děti narozené od července 2020 budou na tyto akce postupně zvány, přičemž cca měsíc před konáním akce budou rodiče písemně oslovováni, zda budou mít zájem se vítání občánků zúčastnit. Upozorňujeme, že vše výše uvedené jsou pouze orientační informace a bude záležet na dalším epidemiologickém vývoji v ČR.

27 5 2021

Mimořádná situace v křižovatce ul. Boleslavova a Mojmírovců

V křižovatce ul. Boleslavova a Mojmírovců vznikla v průběhu minulých dnů kaverna. Vznikla havárií jak  na kanalizačním vedení, tak i částečně na vodovodním řadu.  

Ostravské vodárny a kanalizace a.s. počítají s opravou od čtvrtka 27.05.2021, práce jsou odhadnuty asi na dva dny, po tuto dobu nebude možné křižovatkou projet a bude nutné využití objízdných tras. S ohledem nejen na počasí, ale i technologické postupy však můžou být ukončení i později,  nejpozději však do 02.06.2021, kdy bude komunikace průjezdná.

Konečnou úpravu – asfalty, budou provádět Ostravské komunikace a.s., a to do 15.06.2021.

Jak Mariánské Hory ke statutu města přišly (1)
18 5 2021

Jak Mariánské Hory ke statutu města přišly (1)

První písemná zmínka o současných Mariánských Horách pochází z roku 1367. Osada byla původně nazývána (Čertova) Lhota a při založení měla okolo sedmi až osmi usedlostí. Malá dědinka, nazývaná později jako Lhotka u Moravské Ostravy, se rozvíjela jen velmi pozvolna. V roce 1834 zde žilo pouhých 209 obyvatel v pětatřiceti staveních. 

Vychází květnový zpravodaj
14 5 2021

Vychází květnový zpravodaj

V nejnovějším vydání mariánskohorského Zpravodaje se můžete dočíst o plánované výstavě, kterou připravujeme na Mariánském náměstí ve spolupráci s Ostravským muzeem. Najdete zde dobrou zprávu, že bylo zřízeno obvodní odtahové parkoviště, které umožní rychleji dostat z ulic auta technicky nezpůsobilá k provozu a také zde najdete novou rubriku, ve které vám představíme místní okrskáře. Přečíst si jej můžete také ZDE.

Muzeum jde do ulic
13 5 2021

Muzeum jde do ulic

Ostravské muzeum asi většině našich občanů netřeba představovat, historická budova někdejší ostravské radnice na rohu Masarykova náměstí bývala cílem rodinných i školních návštěv dlouhá léta. V pandemické současnosti jsou jeho bohaté a zajímavé expozice pro návštěvníky bohužel nepřístupné, a proto – podle úsloví „Nejde-li Mohamed k hoře, přijde hora k Mohamedovi“ –  rozhodlo se muzeum znovu opustit výstavní sály a vydat se vstříc návštěvníkům výstavou ve veřejném prostoru.

Rada Městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky vyhlásila novou dotační výzvu
11 5 2021

Rada Městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky vyhlásila novou dotační výzvu

Starosta Mariánských Hor a Hulvák Jiří Vávra se rozhodl podpořit organizace a subjekty, působící v našem městském obvodě v oblasti sportu a volnočasových aktivit, zejména pro práci s dětmi a mládeží. Podporu z rozpočtu městského obvodu chce řešit transparentně vyhlášením nové „Dotační výzvy pro podporu sportu a volnočasových aktivit 2021“. Reaguje tak na tíživou ekonomickou situaci těchto spolků, související s koronavirovou pandemií

UPOZORNĚNÍ
10 5 2021

UPOZORNĚNÍ

Určitě jste si všimli hustého černého dýmu! Podle našich informací hoří ve společnosti SPV Recycling. Na místě již zasahují hasiči. Buďte opatrní a nepohybujte se v okolí areálu. Bezpečnostní složky doporučují nevětrat a při pobytu venku si chránit dýchací cesty.

Rozhovor s vedoucím pracoviště Městské policie Mariánské Hory a Hulváky Pavlem Balcarem
7 5 2021

Rozhovor s vedoucím pracoviště Městské policie Mariánské Hory a Hulváky Pavlem Balcarem

Rozhodli jsme se vám představit vedoucího pracoviště Městské policie Mariánské Hory a Hulváky Pavla Balcara a požádali ho o krátký rozhovor.

!!! Upozornění !!!
7 5 2021
DPO zmírňuje část opatření proti šíření koronaviru a začíná s obnovou plného provozu
6 5 2021

DPO zmírňuje část opatření proti šíření koronaviru a začíná s obnovou plného provozu

Otevírání dveří u tramvají, trolejbusů i autobusů opět podle potřeby cestujících po stisknutí tlačítka. Zrušení distanční zóny za stanovištěm řidičů trolejbusů a autobusů. Nástup předními dveřmi s kontrolou platných jízdenek v době od 20 do 4 hodin v autobusech i trolejbusech. To jsou nově obnovená pravidla při cestování s Dopravním podnikem Ostrava (DPO) platná od první květnové středy. K tomu, od 10. května 2021, znovuzprovoznění minibusových linek č. 96, doplňující obslužnost MHD v Ostravě-Jihu, a č. 99, doplňující obslužnost v centru města. DPO tak reaguje na aktuální potřeby cestujících, které odrážejí rozvolňování koronavirových opatření v zemi.

Začalo rajonové čištění komunikací
5 5 2021

Začalo rajonové čištění komunikací

Od pondělí 3. května začalo jarní čistění místních komunikací a chodníků v našem městském obvodu. Práce jsou naplánované do středy 2. června. V průběhu čištění cest se uskuteční také tzv. rajonové čištění ulic, tedy s rozmístěním značek se zákazem zastavení. Rajonové čištění je naplánováno vždy na středy od 5. května do 2. června, vždy od 8 do 16 hodin. Žádáme proto obyvatele, aby respektovali oznámení i instalované dopravní značení a po vymezenou dobu přemístili svá vozidla z vozovek a parkovišť mimo čištěnou lokalitu.

 

PAVILON EVOLUCE V OSTRAVSKÉ ZOO SE ÚČASTNÍ SOUTĚŽE „NÁŠ EVROPSKÝ PROJEKT“ 2021
3 5 2021

PAVILON EVOLUCE V OSTRAVSKÉ ZOO SE ÚČASTNÍ SOUTĚŽE „NÁŠ EVROPSKÝ PROJEKT“ 2021

Navštěvujete rádi Zoo Ostrava a líbí se vám expozice Pavilón Evoluce? Nyní můžete tento projekt podpořit a hlasovat pro něj v soutěži Naše evropské projekty 2021. Je to soutěž pro obce, města a městské části, ve které veřejnost hlasuje o nejoblíbenější projekt financovaný z evropských fondů. 

NABÍDKA PRONÁJMU PROSTORU SLOUŽÍCÍHO PODNIKÁNÍ
30 4 2021

NABÍDKA PRONÁJMU PROSTORU SLOUŽÍCÍHO PODNIKÁNÍ

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky zveřejňuje v souladu s ustanovením § 39 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, nabízí pronájem prostoru sloužícího k podnikání.

Májová láska pod rouškou
28 4 2021

Májová láska pod rouškou

První máj lásky čas, aneb kdo se pod rozkvetlým stromem nepolíbí, tomu láska uschne. Na našem Mariánském náměstí nyní naleznete nejen nádherně rozkvetlé magnolie, které jsou jako stvořené k této výjimečné romantické příležitosti. Inspirovat se zde můžete také milostnou korespondencí slavných, z knihy Ronalda Tamplina - Nejkrásnější milostné dopisy: Intimní poselství vášně a citu, které vám připravujeme na Mariánském náměstí.

Zápis do Dopolední estetické školičky Skořápka
26 4 2021

Zápis do Dopolední estetické školičky Skořápka

Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, příspěvková organizace začíná přijímat přihlášky do
originální Dopolední estetické školičky, která se otevře od září tohoto roku v nové budově Lidové konzervatoře a Múzické školy, p. o. v Ostravě-Mariánských Horách. 
Facebookový profil obvodu má prvních 500 fanoušků
23 4 2021

Facebookový profil obvodu má prvních 500 fanoušků

Po pár měsících fungování facebookového profilu Mariánských Hor a Hulvák se zdá, že komunikace přes tuto sociální síť přesně splňuje svůj účel. Podařilo se získat prvních 500 fanoušků, z toho 28% fanoušků jsou ve věku 25 -34 let a 29% ve věku 35 - 44 let. Ženy tvoří 67% fanouškovské základny a muži 33%. Profil informuje o aktuálním dění v Mariánských Horách a Hulvákách, významných akcích, novinkách a zajímavostech či základních informacích o fungování úřadu. Pokud také chcete sledovat aktuální dění v obvodu přes tuto sociální síť, staňte se fanouškem naší stránky. Vyhledat nás můžete pod názvem Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky nebo se můžete rovnou připojit ZDE.
 

Hostinec U Koule
21 4 2021

Hostinec U Koule

Nejvýznamnější mariánskohorský hostinec bychom dnes hledali v místě parčíku u křižovatky ulic 28. října a Přemyslovců. Jednalo se o hostinec č. p. 50 s názvem U Koule, jehož název byl odvozen od modré koule, jež byla osazena v průčelí budovy nad nárožním vchodem do restaurace. Lidově se jí říkalo U Kule.

Nádoby na tříděný odpad mají sloužit všem obyvatelům
20 4 2021

Nádoby na tříděný odpad mají sloužit všem obyvatelům

Kvůli odkládání tříděného odpadu do specializovaných kontejnerů na papír, sklo a plasty dochází dokonce i k hádkám! Občané žijící v místech, kde jsou tyto kontejnery umístěny, nelibě nesou, že do nich vkládají tříděný odpad i lidé, kteří v dané části obvodu nežijí.