Opět začala topná sezona

13/11 2019

Připomínáme nájemcům, že od roku 2016 je v platnosti Vyhláška č. 269/2015 Sb., o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům. Hlavní novinkou této vyhlášky je stanovení minimálního a maximálního limitu nákladu na vytápění, od kterého se nájemce nesmí odchýlit, a přesný návod výpočtu v případě, že nájemce stanovenou limitní hodnotu překročí.

Opět začala topná sezona

Náklady na vytápění připadající na jeden metr čtvereční započitatelné podlahové plochy bytu nesmí klesnout pod 80 procent a nesmí překročit 200 % hodnoty nákladů oproti průměru ve zúčtované jednotce (domě). Při překročení některé ze stanovených hranic provede poskytovatel služeb úpravu výpočtové metody způsobem uvedeným ve vyhlášce. U ostatních nájemců se vychází z náměrů instalovaných poměrových indikátorů tepla (ITN).

Zjednodušeně řečeno, je provedeno rozúčtování nákladů na teplo v poměru náměrů podle ITN a je stanovena minimální hodnota, která odpovídá 80 % průměrného nákladu na vytápění pro příslušný byt. Nájemci, který podle rozúčtování v poměru ITN „neprotopí“ tuto minimální částku, je tato minimální částka vyúčtována. K náměrům ITN se tudíž nepřihlíží. Tato úprava byla uzákoněna z důvodu nejspravedlivějšího rozúčtování nákladů za vytápění, jako ochrana nájemců, kteří pronajaté prostory řádně vytápí, před těmi, kteří z jakéhokoliv důvodu netopí. Druhotným, ale stejně podstatným argumentem je tepelná stabilita objektu. S tím přímo souvisí i další doporučení pro nájemce, a to řádně větrat. Nevětraný prostor má zásadní vliv na tvorbu plísní v bytech, a tím i degradaci obecního majetku.

Také žádáme nájemce, aby věnovali zvýšenou pozornost radiátorům a termoregulačním hlavicím. Jde o samočinně pracující regulátor teploty složený z tělesa ventilu a termostatické hlavice s termostatem. K těm musí být zajištěn volný přístup vzduchu z vytápěného prostoru. Předpokladem pro bezchybnou regulaci je, aby cirkulující vzduch v prostoru bez omezení proudil kolem hlavice. Bezchybná funkce termostatu není zajištěna při jeho zakrytí závěsy, parapetními či stolními deskami, nábytkem apod. Podle měření v praxi je okolní teplota u hlavice zhruba o dva až tři stupně Celsia vyšší než střední teplota vytápěného prostoru. S tímto rozdílem je nutno počítat při nastavení teploty na termostatické hlavici.

Podle přílohy č. 1 k Vyhlášce č. 194/2007 Sb. jsou výpočtové vnitřní teploty v otopném období, v obytných budovách určených k trvalému užívání v obývacích pokojích, ložnicích, jídelnách, pracovnách, dětských pokojích, kuchyních stanoveny na 21 °C (resp. 21,5 °C v místnosti se dvěma venkovními stěnami); v koupelnách na 24 °C; na WC 20 °C; v předsíních a chodbách 15 °C a na vytápěných schodištích 10 °C.

V průběhu topného období by nájemce měl ve vlastním zájmu provést jednoduchou zkoušku, kterou zjistí funkčnost všech komponentů ÚT. Termoregulační hlavici otočit na pozici 5 a vyčkat, až se radiátor zcela nahřeje. Poté hlavici otočit na pozici * nebo 0. Radiátor by měl do zhruba do dvou hodin zcela vychladnout. V opačném případě, kdy radiátor i při vypnutém topení stále hřeje, nebo se naopak vůbec nezahřeje, jde o technickou závadu a je potřeba toto neprodleně nahlásit na bytový odbor, který zajistí opravu.

Pro bližší informace k výše popsané problematice můžete kontaktovat Renátu Janečkovou, referenta bytového odboru.