Jak Mariánské Hory ke statutu města přišly (1)

18/5 2021

První písemná zmínka o současných Mariánských Horách pochází z roku 1367. Osada byla původně nazývána (Čertova) Lhota a při založení měla okolo sedmi až osmi usedlostí. Malá dědinka, nazývaná později jako Lhotka u Moravské Ostravy, se rozvíjela jen velmi pozvolna. V roce 1834 zde žilo pouhých 209 obyvatel v pětatřiceti staveních. 

Jak Mariánské Hory ke statutu města přišly (1)

Staré časy odešly v souvislosti s průzkumem oblasti provedeným na žádost olomouckého arcibiskupa Bedřicha Fürstenbergra, který na katastru Lhotky začal hledat v roce 1854 ložiska černého uhlí. Až v letech 1890–1896 vznikl na katastru obce v místech někdejšího rybníka důl Ignát, který sestával z těžní a větrné jámy. Brzy poté se začaly v blízkosti dolu zakládat další průmyslové závody, s čímž souvisel také příchod nových obyvatel za prací.

Zatímco v roce 1880 ve Lhotce žilo 472 osob, roku 1890 to bylo již 1154 lidí a k roku 1900 už 7571 hlav! V 90. letech 19. století začalo vznikat nové centrum obce v blízkosti dnešní ulice 28. října, která byla tehdy zvaná říšská silnice. Na katastru Lhotky vyrůstala jedna kolonie za druhou a roku 1908 tvořily dělnické kolonie 40 procent všech domů. Příznivý vývoj na obec mělo také to, že již od roku 1847 procházela jejím územím železnice a od roku 1899 byla Lhotka spojena tramvajovou dopravou také s Moravskou Ostravou a Přívozem.

Zásluhou obecního tajemníka Jana Grmely, který do Lhotky přišel v lednu 1900, se začala psát nová éra dějin obce. Grmela usiloval o zřízení samostatné katolické duchovní správy a zasazoval se o stavbu kostela, fary, radnice, nemocnice, chudobince, vodovodu, náměstí a dalších potřebných objektů. Jen pomocí rozvinuté občanské vybavenosti se Lhotka, která si držela v čele české představenstvo, mohla stát městem, které by mohlo v příštích letech vytvořit protiváhu poněmčených okolních měst Moravské Ostravy, Přívozu a Vítkovic.

Roku 1901 Jan Grmela přes některé protesty prosadil přejmenování obce na Mariánské Hory. Název byl odvozen od dolu (dolům se tehdy říkalo „hory“) a obec zároveň ležela na mírném návrší, tedy na hoře. Přívlastek „Mariánské“ byl odvozen od Panny Marie, jež měla nad obcí držet ochrannou ruku i záštitu. Lhotka byla oficiálně přejmenována na Mariánské Hory dne 6. září 1901. V lednu roku 1902 byl obci udělen také obecní znak. Ten je tvořen modro-červeně polceným štítem; vpravo vyniká půl zlato-červeně šachované moravské orlice, vlevo na zeleném návrší stojí zlatý latinský kříž obtočený zleva vyrůstající stříbrnou lipovou ratolestí, podložený stříbrným břevnem a provázený vlevo nahoře zlatou pěticípou hvězdou. Symbolika znaku je tedy zřejmá: Mariánské Hory se přihlásily orlicí k Moravě a zároveň k české národnosti formou lipové ratolesti. Symbol kopce vyjadřuje název Hory a kříž pak odkazuje ke katolické církvi.

 Petr Lexa Přendík