Zahrady mariánskohorských mateřských škol doplní přírodní učebny
Hned dvě mateřské školy v Ostravě – Mariánských Horách se dočkají revitalizace venkovních prostor. Děti se díky prvkům enviromentální výchovy, které u školek vzniknou, dozvědí mnohem více o přírodě a budou ji poznávat pomocí všech smyslů, tedy hmatu, čichu, chuti i zraku.
Okolí školek se poté, co projde úpravou, stane ještě hezčí a získá nejen estetický, ale také vzdělávací význam. V MŠ Gen. Janka se předzahrádka začala realizovat díky participativnímu rozpočtu.
„Aktivní obyvatelé navrhli, jak by se prostor před školkou mohl zlepšit. V participativním rozpočtu ale nebylo dostatečné množství finančních prostředků, doplnili jsme proto peníze také z jiných zdrojů. Vstup do školky tak bude hezčí a současně lépe využitý,“ řekl starosta Patrik Hujdus
„Dětem tady bude vlastně vystavena taková environmentální venkovní učebna, kde budou hmyzí domečky, budou tady motýlí domečky. Na druhé straně budou mít možnost si děti vysázet na zvýšených záhonech svoje květinky, bylinky,“ uvedla Marcela Žitvaiová, ředitelka MŠ Gen. Janka.
V říjnu pak začne realizace přírodní učebny na zahradě MŠ U Dvoru, která se dočká nejen hmatového chodníčku, který si děti budou postupně doplňovat, ale také záhonů s bylinkami, hmyzích domečků a rovněž vodního prvku. Děti si pak v praxi mohou vyzkoušet šetrné nakládání s dešťovou vodou, projít se kvetoucím záhonem a zjistit, kdo obývá hmyzí hotel. Zjistit, co se klube ze země na počátku jara. Poznat, jak dlouho rostou mrkev a salát ze semínka, projít se bosýma nohama po mechu či kamíncích. Tato „výuka hrou“ pro ně může být nedocenitelným základem do příštích let.
„My máme sice nádhernou zahradu, ale pořád tomu chyběla ta environmentální třída, no a povedlo se to. Na projektu je úplně nádherná, já věřím, že do konce listopadu to tady bude hotové,“ řekla Milena Glinzová, ředitelka MŠ U Dvoru.
A co se na zahradě všechno objeví? Například vyvýšené záhony pro pěstování bylin, zeleniny, slunečnic a podobně, soustava dřevěných korýtek, do kterých bude přiváděna dešťová voda sbíraná ze střechy zahradního domku, smyslový chodník, na kterém si děti mohou vyzkoušet chůzi po kamíncích, kůře, rašelině či jiných površích, venkovní tabule, odpočinková zóna zastíněná plachtou, hmyzí domek, dendrofon a celá řada dalších překvapení. Zahrada bude dokončena ještě na podzim, do konce listopadu, a náklady na její realizaci lehce přesáhnou milion korun.