Výstavba bytových domů U Dvoru se postupně připravuje

6/5 2024

Investiční projekty, zejména v oblasti bytové výstavby, jsou vždy předmětem zvýšené pozornosti a zájmu veřejnosti. Obyvatelé zajímají o aktuální stav plánů a často se ptají, kdy se začne s realizací. Proto vám přinášíme přímý pohled z první ruky, rozhovor s panem Jaroslavem Štverkou, projektovým manažerem zastupujícím španělské investory a rozhodli jsme se tak reagovat na vaše dotazy ohledně plánů na pozemcích mezi ulicemi U Dvoru, Šimáčkova a Strmá, kde se má uskutečnit výstavba nových bytových domů. Ten nám v rozhovoru poskytl informace o průběhu projektu, jeho aktuálním stavu a plánovaném časovém harmonogramu.

Výstavba bytových domů U Dvoru se postupně připravuje

Od poslední zmínky o připravovaném projektu uběhlo již několik měsíců a lidé se na radnici
zajímají o to, jak postupují přípravy. V jakém stavu je celý projekt a čemu se teď věnujete?

Nyní se plně věnujeme povolení stavby v územním řízení, čili aby se domy bytové výstavby daly po shodě s magistrátem umístit v ploše pozemků investora a obce. Očekáváme velmi brzké naplnění naší dlouholeté práce a dále pak pokračování v povolení stavby a následně výstavby jednotlivých bytových bloků.

Co vás v této chvíli nejvíce v souvislosti se stavbou zdržuje a proč celý proces trvá tak dlouho?

Celý proces je z hlediska administrativní náročnosti velmi zdlouhavý, technicky složitý a vyvíjí se v čase, kdy se některé již vyřešené záležitosti musejí řešit znovu, vzhledem k nově platné legislativě a vyhláškám.

Na co se můžeme nejvíce těšit a jak vlastně bude vypadat výsledek?

Výsledkem naší dlouhé práce bude výstavba pěti ucelených bytových bloků s vnitroblokem, kde jsme v prvních fázích chtěli pouze zelenou plochu s klidovými zónami a odpočívadly, lavičkami a místy pro děti i pro obyvatele, a to nejen nové výstavby, ale vyhláškou města o potřebách parkování jsme tento cíl museli přehodnotit a změnit, doplnit parkovací místa a zelenou plochu upravit. To nás mrzí, jelikož toto bylo již od prvopočátku přidanou hodnotou celého projektu. Nicméně výsledek bude i tak stát za to a bude ku prospěchu všem obyvatelům v okolí.

Kolik přibude nových bytů? Co parkovací místa?

Bytů se plánuje podle projektu celkem 162, byty budou pro handicapované, seniory, malé i velké rodiny s dětmi až po luxusní penthousy na zelených střechách domů s výstupem do bytu z výtahu. Rovněž přibudou i nebytové prostory. Počet parkovacích míst se plánuje v okolí bytových domů celkem 105, pro obyvatele bytových domů jsou parkování v podzemních garážích, všechna s přípravou na nabíjení elektrovozů.


Kdy bude přibližně stavba zahájena a dokončena?

Počítáme se započetím samotné výstavby v letech 2026–2027, pokud nepřijde další ekonomická či jiná krize a neoddálí naši dlouholetou práci.

Spolupracujete na projektu také se statutárním městem Ostravou?

Naše spolupráce s městem Ostravou je již na velmi dobré úrovni, ale bývaly doby, kdy jsme museli některá rozhodnutí doslova vystát. Ve spolupráci s městem Ostravou se nám společně podařilo zrekonstruovat veřejnou kanalizaci a vodovod v oblasti plánované výstavby, a to je jeden z největších úspěchů naší spolupráce, ze které již nyní čerpají i místní obyvatelé.

Máte ještě nějaké další plány v oblasti výstavby do budoucna?

Nyní se snažíme, aby se dokončil tento vcelku velký projekt v Mariánských Horách, kdy se již dlouhou dobu nic podobně objemného nevystavělo a zřejmě ani nepostaví. Co bude dál? To se ukáže v čase budoucím.

Děkujeme za rozhovor