Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Veřejnost rozhodla o tom, jakým způsobem městský obvod využije 1,5 milionu korun

Poslední změna: Pondělí 12.03.2018 18:20

Vedení radnice nabídlo svým obyvatelům možnost zapojit se do participativního rozpočtu již podruhé. Jako v předchozím roce i letos mohli mariánskohorští obyvatelé, ale i další Ostravané, předkládat své návrhy na nejrůznější zlepšení a změny v obvodu, aby pak následně sami lidé v hlasování rozhodli, které projekty zvítězí a zrealizují se.

„V internetovém hlasování uspěl projekt s názvem Mezinárodní turnaj fotbalových školiček. Evidentně sportovci a fotbalisté především mají v našem obvodě velkou podporu obyvatel, protože projekt zvítězil i v loňském roce. Letos navíc s opravdu jasným náskokem před ostatními návrhy,“ řekla starostka obvodu Liana Janáčková.

Pravidla on-line hlasování, které probíhalo od 1. do 28. února, byla velmi jednoduchá. Hlasovat mohl každý bez ohledu na jeho věk a trvalé bydliště s jedinou podmínkou – pro jeden projekt bylo možné denně z jedné IP adresy hlasovat pouze jedenkrát. Vítězný fotbalový turnaj získal více než 700 hlasů, stal se tak jediným vítězem hlasování na internetu a z celkové částky vyčleněné pro realizaci projektů z letošního participativního rozpočtu ukrojil 90 tisíc korun. Zbývající část finančních prostředků ve výši 1.410.000 korun čekala na přerozdělení ve fyzickém hlasování.

V něm uspělo šest projektů:

Bezpečnostní tlačítka pro osaměle žijící seniory v hodnotě 55 tisíc korun
Zasazení vánočního stromu na Stojanově náměstí v hodnotě 10 tisíc korun
Realizace nového uměleckého díla – kříže – v hodnotě 393 tisíc korun
Lezecká stěna v Dolině v hodnotě 318 tisíc korun
Cvičení pro rodiče s malými dětmi v hodnotě 105 tisíc korun
Psí louka – agility hřiště – v hodnotě 300 tisíc korun.

„Jsem nadšený z toho, že i v letošním roce se hlasování zúčastnilo několik set našich spoluobčanů, kteří tak prokázali ochotu měnit věci k lepšímu společně s námi. Je evidentní, že se mnoho lidí o dění kolem sebe zajímá a osud našeho městského obvodu jim není lhostejný,“ řekl 1. místostarosta Patrik Hujdus.

Fyzické hlasování se jako nejdůležitější část celého výběru uskutečnilo v pracovních dnech od 1. do 8. března v obřadní síni mariánskohorské radnice. Hlasovací místnost připomínala svým vybavením a způsobem hlasování klasické volby. Občané od šestnácti let věku s trvalým bydlištěm v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky mohli od 8 do 18 hodin přijít a vybrat pět projektů, které chtěli podpořit, přičemž k dispozici měli také jeden záporný hlas pro případ, že se jim některý z návrhů nezdál prospěšný, nebo se jim z jiného důvodu nelíbil. Svůj výběr zaznamenali za plentou do hlasovacího lístku a ten následně vhodili do hlasovacího boxu.

Na řádný způsob hlasování dohlíželi studenti Gymnázia Hladnov, kteří se svého poslání ujali velmi ochotně. V obřadní síni zájemcům předávali informace o participativním rozpočtu, o jednotlivých projektech a také vysvětlovali lidem způsob hlasování. Po uzavření hlasovací místnosti následně asistovali pracovníkům radnice při sčítání hlasů.

„Druhý ročník participativního rozpočtu považujeme za úspěšný a chtěli bychom v tomto projektu pokračovat i v dalších letech. Lidé mají právo podílet se na tom, jakým způsobem se využívají veřejné finance,“ uzavřela starostka Liana Janáčková.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 459 102, 200


Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
Přemyslovců 63
709 36 Ostrava - Mariánské Hory


Úřední hodiny »