Také letos vznikly v obvodě domečky k přezimování ježků

22/12 2020

I když v současné době ježkům vyhubení přímo nehrozí, jejich populace se postupně snižuje a na některých místech již zcela vymizeli. Ježek je přitom jeden z našich největších pomocníků v boji proti hmyzu a plžům. Živí se širokou paletou nejrůznějších druhů hmyzu, především housenkami, a plži a je schopen za jednu noc sníst téměř tolik, kolik sám váží.

Také letos vznikly v obvodě domečky k přezimování ježků

V přírodě ježci na zimu často zalezou pod hromadu listí nebo klestí a udělají si doupě tam. Aby totiž ježek vůbec přežil zimu, musí mít kam se schovat. A dokonale uklizené trávníky jim nesvědčí. Bereme jim tak jejich přirozené prostředí a oni se pak často nemají kam schovat a kde přečkat zimu. A hromádky listí a klestí jsou skvělým útočištěm pro mnohé živočichy, především plazů, obojživelníků a ježků. Hromádky listí je pak třeba chránit shora většími, těžšími větvemi, aby je silnější vítr nerozfoukal.

Proto vznikl už v loňském roce nápad na takzvané ježčí domečky pro Mariánské Hory a Hulváky. Zimoviště pro ježky je zřízeno asi v pěti lokalitách a tvoří je hromádky listí, na nich nakupené větve do tvaru malé stříšky a poté opět listí. Hromádky jsou vysoké do jednoho metru a každá zaujímá plochu dvou až tří metrů čtverečních. Větve tam jsou proto, aby jednak zatížily listí a jednak aby ježkům vytvořily jakousi ochrannou konstrukci jejich domečku, například proti psům. Zimoviště jsou označena informativními cedulkami. Ježčí domečky můžete vidět například v parku U Rakety, na sídlišti Vršovců či v oblasti sídliště Fifejdy, pod ragbyovým hřištěm.