SVATOVÁCLAVSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL

21/9 2022

Jedinečné okamžiky v rámci svého motta „Koncert v kostele je zážitek“ slibuje jeden z pěti největších festivalů klasické hudby v Česku, Svatováclavský hudební festival. Jeho 19. ročník se uskuteční od 2. do 28. září a nabídne 33 koncertů po celém Moravskoslezském kraji. Uvede nejen špičkově interpretovanou duchovní a tzv. starou hudbu, ale i jazz.

SVATOVÁCLAVSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL

Těšit se můžete na nejnákladnější koncert historie festivalu – Operní gala mezzosopranistky absolutně nejvyšší světové třídy Elīny Garanči (MET New York, Vídeňská státní opera aj.) s Janáčkovou filharmonií Ostrava (19. září, 19.00, Ostrava-centrum – evangelický Kristův kostel) či luxusní projekty duchovní hudby, jako vystoupení světově uznávaného Českého filharmonického sboru (4. září, 18.00, Ludgeřovice – kostel sv. Mikuláše) či prestižního ansámblu starých nástrojů a sboru Collegium 1704, které ostravské publikum jednoduše miluje (18. září, 17.00, Ostrava-centrum – evangelický Kristův kostel).

Exkluzivním hostem festivalu se stane NFM Vratislavská filharmonie, která vystoupí ve středu 21. září od 18 hodin v kostele Panny Marie Královny v Mariánských Horách, kde každoročně SHF realizuje opravdu velkolepé projekty té nejvyšší umělecké úrovně. Nejinak tomu bude letos, kdy se uskuteční česká premiéra díla jednoho z nejuznávanějších současných polských skladatelů, držitele sedmi cen Fryderyk, Pawła Łukaszewského. Interprety budou prvotřídní filharmonie z polské Vratislavi společně se sborem Národního hudebního fóra a uznávaným basistou Jaroslavem Brekem. Pod taktovkou talentu nové generace Norberta Twórczyńského zazní neobyčejná symfonie inspirovaná mimořádným archeologickým objevem v Súdánu: poutní svatyní zasvěcenou archandělu Rafaelovi, na jejíchž stěnách jsou malby a nápisy z 12.–14. století. Je jistě na co se těšit!