Školky v Mariánských Horách už mají opět za sebou postřik proti klíšťatům

17/5 2019

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky i v letošním roce vyhlásil boj klíšťatům a na zahradách kolem svých mateřských škol provedl speciální postřik, který parazity přenášející lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu zahubí.

Školky v Mariánských Horách už mají opět za sebou postřik proti klíšťatům

Obvodu se akce osvědčila, a letos v dubnu se ji proto rozhodl již čtvrtým rokem zopakovat. S aplikací speciálního chemického postřiku začali v době nejvyšší aktivity klíšťat v okolí Křesťanské mateřské školy a školek v ulicích U Dvoru, Gen. Janka, Zelené a Matrosovově. Upraveny byly také trávníky na zahradě obecních Jesliček a prostor kolem zjara otevřeného sportovního a dopravního hřiště u Základní školy Gen. Janka v rozsahu bezmála 25 tisíc metrů čtverečních. Postřik byl proveden na konci pracovního týdne a o víkendu, kdy jsou zahrady mateřských škol pro veřejnost uzavřené. Přípravek sice není pro člověka škodlivý, ale je vhodné, aby bezprostředně po jeho aplikaci nedocházelo ke kontaktu s lidskou kůží.

„Máme zkušenost, že toto opatření výskyt klíšťat v okolí školských zařízení efektivně likviduje. Pozitivní reakce máme rovněž ze strany rodičů i učitelů. Již v loňském roce jsme se rozhodli postřik rozšířit i na travnaté plochy v okolí domů s pečovatelskou službou, kde na lavičkách a u altánů sedávají senioři. Také zde se akce setkala s velkým ohlasem, a proto se po seči trávy dočkají postřiku i v těchto lokalitách,“ vysvětluje starosta Patrik Hujdus.

Infikovaní přenášeči klíšťové encefalitidy a borreliózy se vyskytují na loukách, zahradách, v parcích. Číhají na vysoké trávě u chodníků a cyklostezek, kde se pohybují hostitelé, jejichž krev potřebují sát, tedy zvířata a člověk. Proto by měli i při běžných procházkách obvodem lidé dodržovat doporučená bezpečnostní opatření.