Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Rozpočet Mariánských Hor a Hulvák na rok 2018 je 252 milionů korun

Poslední změna: Pátek 19.01.2018 11:58

S rozpočtem ve výši 252 milionů korun bude v roce 2018 hospodařit městský obvod Mariánské Hory a Hulváky. Rozhodli o tom zastupitelé obvodu na svém posledním loňském zasedání, které se uskutečnilo v prosinci. Celou pětinu rozpočtu přitom tvoří investiční akce, na které zastupitelstvo podle návrhu vedení radnice vyčlenilo zhruba 50 milionů korun.

„Stěžejní investiční akcí v letošním roce bude rekonstrukce Mariánského náměstí. V rámci ní dojde k vydláždění plochy náměstí, obnově zeleně, vybudování vodního prvku – kašny – s tryskami, osazení mobiliáře a nového veřejného osvětlení. Na náměstí rovněž chceme vysadit jehličnan, který o Vánocích bude ozdobený a bude sloužit jako vánoční strom,“ říká starostka obvodu Liana Janáčková, podle které se zde budou konat trhy, jarmarky a další kulturní akce. „Náměstí po rekonstrukci zkrátka získá zpět svůj původní význam a bude sloužit nejen jako shromažďovací prostor, ale rovněž jako klidová zóna pro odpočinek našich občanů. Na mysli mám pochopitelně ty slušné a nekonfliktní,“ dodává starostka.

Ke zvýšení bezpečnosti nejen na náměstí, ale také v jeho okolí a celém centru obvodu by pak mohla přispět nová služebna městské policie. Práce na rekonstrukci bytového domu v ulici Bílé v lokalitě Červený kříž, kde bude služebna umístěna, již byly zahájeny a jsou v plném proudu. Jako další investiční akce byly navrženy rekonstrukce několika ulic. „Chtěli bychom opravit ulice Žákovskou, Varšavskou, Hozovu a Ludmilinu. Protože však finanční nároky na opravu všech převyšují možnosti rozpočtu, budeme žádat o dotaci z rozpočtu města. Právě na tom závisí, které z nich se konkrétně budou opravovat,“ upřesňuje starostka.

Další důležitou akcí je dokončení regenerace sídliště Vršovců v poslední, páté etapě. V roce 2017 obvod na 4. etapu získal dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, protože ale pro rok 2018 ještě výzva vyhlášena není, bude vedení radnice čekat, zdali na tuto akci finance stát poskytne, a podle toho určí rozsah poslední etapy. Opravovat se budou i objekty příspěvkových organizací obvodu, mezi které patří základní škola a mateřské školy. V plánu je například rekonstrukce topení a revitalizace zahrady Mateřské školy Zelená, počítá se i s dokončením nového parkoviště u této školky.

V oblasti bytového hospodářství dojde k dokončení výměny oken v Hulvákách v celkové hodnotě pět milionů korun. Zde byla v roce 2017 vyměněna plastová okna na ulici Knüpferově 1 a 2, letos se bude ve výměně pokračovat v domech na ulici Lázeňské 1, 2, 3 a 4. Bytový odbor zaměří své výdaje ale také na opravy nájemních bytů. Ty se realizují průběžně a spotřebovávají významnou část rozpočtu bytového hospodářství, který je ve výši 106 milionů korun. „Část z těchto peněz ovšem musíme odložit jinam. Současná budova radnice se totiž postupně hlásí o svou generální opravu a například rekonstrukci rozvodů topení budovy A v ulici Přemyslovců 63 za zhruba jeden milion korun už dál nemůžeme odkládat,“ vysvětluje Liana Janáčková, podle které budoucí opravy stávající radnice spotřebují daleko více finančních prostředků, ale zatím je situace na hraně udržitelnosti. „Samozřejmě že by bylo lepší investovat do nové a moderní budovy, ve které by se především i návštěvníci cítili lépe, ovšem k tomu bychom potřebovali podporu města,“ uzavírá starostka.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 459 102, 200


Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
Přemyslovců 63
709 36 Ostrava - Mariánské Hory


Úřední hodiny »