Radnice pokračuje v zateplování bytových domů

12/9 2020

V Ostravě – Mariánských Horách jsou od léta v plném proudu práce na zateplování bytových domů. Momentálně se zatepluje poslední z domů na ulici Fráni Šrámka č. 4, 6, 8, 10, 12 a 14, ve kterém je zhruba 70 bytů a na který obvod získal dotaci nejen od ostravského magistrátu, ale také z IROP.

Radnice pokračuje v zateplování bytových domů

Jedná se o poslední blok domů v této lokaci a průběh rekonstrukce zásadně svým obyvatelům bydlení neznepříjemní, jedná se převážně o vnější práce. Projekt řeší energetické úspory domu, a to formou dodatečného zateplení fasády kontaktním zateplovacím systémem a zateplením střech. Dále bude provedena oprava balkonů, zhotoveny nové stříšky nad horními balkony a nad vstupními dveřmi.

„Víme také, že dům se dlouhodobě potýká s velmi slabým tlakem vody. V suterénech proto bude provedena výměna páteřních rozvodů. Současně byly zahájeny práce na výměně svislých i vodorovných rozvodů vody v domech na ulici Fráni Šrámka 16, 18, 20, 22, 24, 26 a také 28, 30 a 32. Tyto práce jsou sice bez nároku na dotaci, ale je potřeba je udělat co nejdříve, aby nájemníci neměli problém s vodou,“ uvedl starosta obvodu Patrik Hujdus.

Předpokládané náklady na snížení energetické náročnosti domů a související práce jsou ve výši zhruba 30 milionů korun, z toho město Ostrava se podílí na spolufinancování akce necelými deseti miliony a obvodu se současně podařilo získat dotace IROP ve výši zhruba dvanáct milionů korun. Zbývající prostředky uhradí městský obvod ze svého rozpočtu.

Zateplení by se měly dočkat i další bytové domy v obvodu. Například v ulici Tvorkovských. Zde se mělo začít ještě letos, ale z důvodu průtahů ze strany poskytovatele dotace byla realizace akce přeložena na jaro příštího roku. Do návrhu kapitálového rozpočtu jsou na r. 2021 zahrnuty další domy: Jahnova 11, 11A; Přemyslovců 44 a Knüpferova 3 a 4. Radnice vybrala více než desítku domů, které mají vysokou spotřebu tepla, a v dalších letech se tak dočkají oprav bytové domy například ulici E. Filly, Žákovské, Vršovců a další.