Radnice investuje zkraje roku do zateplení dalších tří bytových domů

6/12 2022

Mariánskohorská radnice pomáhá šetřit peníze nájemníkům obecních bytů také tím, že pokračuje v zateplování svých bytových domů. Do zvýšení komfortu bydlení na třech adresách obvod v první polovině příštího roku vloží ještě přibližně 12 milionů korun. Peníze investuje nejen do opravy obvodového pláště budov, ale i izolace spodní stavby, včetně opravy drenáže a repase parapetů, balkonů, stříšek, případně úprav vstupních prostor, včetně zateplení půdních prostor.

Radnice investuje zkraje roku do zateplení dalších tří bytových domů

Opravená fasáda zateplených domů v ulici Žákovské

Proměna bytových domů, která zajistí jejich nižší energetickou náročnost, na různých místech v Mariánských Horách a Hulvákách postupuje už několik let, někde již skončila a jinde se připravuje. Nedávno byly dokončeny práce na bytovém domě s adresou Žákovská 34 a 36. Práce probíhaly za plného provozu, a pro nájemníky tak byly zkouškou trpělivosti.

„Chtěl bych poděkovat všem obyvatelům domu, kteří nepříjemná omezení, související se stavebními pracemi, s pochopením snášeli. Věřím, že jsou s výsledkem spokojeni a že se jim v opraveném domě s pěkným novým kabátem bude dobře bydlet,“ uvedl starosta Patrik Hujdus.

Práce na rekonstrukci začaly v srpnu letošního roku a dokončeny byly v polovině listopadu. Náklady na úpravy dosáhly přibližné částky 6,6 milionu korun a byly spolufinancovány z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Aktuálně se na lépe izolovaný domov mohou těšit nájemníci na adresách Oblá 7, 9 a 13, kde práce začnou nejpozději v únoru příštího roku. Jedná se o další z dotačních projektů „IROP 2020–2023 – Zlepšení kvality bydlení v Mariánských Horách a Hulvákách“. Do systematických oprav bytových domů v obvodu radnice investuje nemalé částky již několik let.

„S rekonstrukcí na ulici Oblé chceme začít hned, jak to počasí dovolí, a práce na všech třech domech by měly být hotovy do konce června,“ řekl místostarosta Jiří Pagáč, který má investiční odbor na starosti.

Mariánské Hory a Hulváky spravují 159 obecních bytových domů s celkem 1 996 byty, a je tak největším poskytovatelem bydlení v obvodu. Od roku 2020 se již podařilo zateplit domy na dvaceti adresách a do zateplování i souvisejících úprav plánuje obvod v příštím roce vložit obdobnou částku jako v letošním roce.