Představujeme Jiřího Pagáče, 1. místostarostu obvodu Mariánské Hory a Hulváky

30/11 2022

Zkuste se nám krátce představit…

Jsem mariánskohorským občanem od roku 1991 – to jsem se zde narodil. Již během studia na Stavební fakultě VŠB-TUO jsem sbíral zkušenosti v Praze při výstavbě metra a zde jsem pokračoval dva roky po úspěšném ukončení školy. Poté jsem se vrátil do rodného kraje a v pozici stavbyvedoucího jsem řídil zajímavé stavební projekty v Ostravě a okolí. Zároveň jsem díky své praxi v podzemí začal řídit jeden kamenolom tady na severní Moravě. Stavebnictví tak mám prošlapáno důkladně a je to oblast, na kterou se chci zaměřit i během svého působení na radnici.

Představujeme Jiřího Pagáče, 1. místostarostu obvodu Mariánské Hory a Hulváky

Proč zrovna stavebnictví?

Já si ho vybral, protože jsem technický typ a mám rád, když si na výsledky své práce můžu doslova sáhnout. Dnes jsou pro mladé inženýry navíc neskutečné možnosti – není problém pracovat v zahraničí a tam se dostat k technice, o které se našim tátům ani nesnilo. Nebo můžete v kanceláři v Ostravě nakreslit stavbu, která se fyzicky staví třeba v Japonsku, a postup prací kontrolovat přes kameru. Toto vše dnes lze a mě to vždy přitahovalo. Ovšem každá mince má dvě strany…

Co tím máte na mysli?

Tak předně neskutečný zápřah a obrovský díl zodpovědnosti. Já byl v Praze několik let a co do zkušeností to byla nenahraditelná praxe, nicméně nikdy jsem se tam nechtěl natrvalo odstěhovat. Přátele, rodinu a domov jsem měl vždycky tady, a kdykoliv to šlo, tak jsem přijel. V určitém věku navíc člověk začne plánovat rodinu a tam to bylo neslučitelné. Myslím ale, že jsem udělal správné rozhodnutí a jsem rád, že jsem zpátky doma.

V naší zemi je navíc stavebnictví spjato s řadou kauz a afér, které mají přesah do politiky. Pro příklady z minulosti snad ani nemusím vycházet z budovy naší radnice. Neustále si proto musíme zpřísňovat pravidla a podezření z nekalostí posuzovat s minimální tolerancí.

Proč jste ze stavebnictví přesedlal na komunální politiku?

Za prvé cítím závazek vůči naší místní organizaci KDU-ČSL v Mariánských Horách a Hulvákách. Ta tady totiž funguje od roku 1968 a za tu dobu se mým předchůdcům podařilo uskutečnit velké množství sbírek, úklidů veřejných prostor, zájezdů, diskuzí, seminářů a podobně. Straníci byli samozřejmě aktivní i v politice, i když jim doba nepřála, a já se cítím povinen v jejich práci pokračovat a dále ji rozvíjet.

Za druhé si uvědomuji personální vyprahlost napříč celým politickým spektrem. V Mariánských Horách a Hulvákách znám spoustu mladých vzdělaných lidí, se kterými se vůbec nemůžu srovnávat, jenomže oni o politiku nejeví zájem. Já jsem z výsledku voleb rád za to, jak to dopadlo, ale plně si uvědomuji, že kdyby kandidovali, tak by na mém místě teď nejspíš seděl lepší místostarosta, než jsem já. Doufám, že toto se do budoucna změní, protože současný stav politické kultuře rozhodně nepomáhá.

Co budete mít v rámci úřadu na starosti?

Jsem rád, že s koaličními partnery byla shoda v tom, že bych se měl věnovat stavbám v našem obvodu. Proto mám v gesci investiční odbor, který zajišťuje velké rekonstrukce budov, škol a infrastruktury. Je to odbor, kde nápady dostávají reálné obrysy, kde se plánuje, shánějí dotace, soutěží zhotovitelé a realizuje. Dále je to odbor výstavby, který se odborně vyjadřuje k plánovaným stavbám v našem obvodu, a odbor sociální péče, který v uplynulých letech z pozice místostarostky řídila moje maminka. Zde chci navázat na to dobré a dále rozvíjet osvědčené projekty – například Senior taxi nebo oblíbené zájezdy pro seniory.

Už víte, jaké stavby se budou v nadcházejícím období realizovat?

Jednoznačně se bude pokračovat v rekonstrukcích bytových domů – aktuálně nás čekají domy v ulici Oblé č. 7, 9, 13, Vršovců č. 56 a 58, výhledově v Nájemnické č. 12 a 14, Lázeňské č. 1 a 4, Knüpferově č. 1 a 2. Proces těchto postupných rekonstrukcí za účelem snížení energetické náročnosti budov se musí neustále plánovat a nesmí se nikdy zastavit. Ve správě máme přes 1 900 bytů, a kdybychom si dali rok nebo dva pauzu, tak tu časovou prodlevu nikdy nedoženeme. V této souvislosti bych chtěl poprosit nájemníky o porozumění během provádění prací. Stavba je holt špinavý a hlučný proces, ale na jeho konci je hezká a funkční budova poskytující adekvátní komfort.

Aktuálně se věnuji také shánění dotací a přípravě projektů, které řeší veřejné prostranství a zeleň. Máme zde vnitrobloky domů, hřiště nebo třeba parky ve špatném stavu, kde by se rekonstrukce spojená s navýšením parkovacích stání a zatraktivnění lokality hodila. Musím ale přiznat, že sehnání dotace, která pokryje větší část nákladů, obnáší těžké a dlouhodobé boje s úřady.

Čím si to vysvětlujete?

Myslím, že ta byrokracie má kořeny v tom, co už jsem zmínil. V minulosti byla spousta dotačních fondů vytunelována a tohle je výsledek. Jakákoliv veřejná instituce radši pětkrát zkontroluje, zda máte vše v pořádku, než aby vám vyplatila korunu navíc. Chápu, že je třeba chovat se hospodárně, ale poskytovatelé dotací někdy neznají zdravou mez. Pak tady vidím kolegy, jak celé dny řeší dotace místo činností, kterým bych chtěl, aby se věnovali prioritně. Proto se jim snažím v dotační problematice pomoci.

V poslední době se čím dál víc mluví o obnovitelných zdrojích energií. Máte i v této oblasti nějaké plány?

Toto je velké téma. V tehdejším západním Německu je od 80. let minulého století zcela běžné montovat solární panely na střechy budov. U nás v obvodě soláry využívá možná pár soukromníků. V tomto máme velké rezervy. Veřejné budovy, jako jsou školky, školy, domovy s pečovatelskou službou a podobně, by díky těmto systémům mohly vyrábět vlastní energii a ohřívat vodu, což by opět vedlo k úsporám v obecní pokladně. S kolegy už jsme si vytipovali několik dotačních titulů v této oblasti a je potřeba začít projektovat a realizovat. Současná energetická krize nám všem otevřela oči a zcela zjevně nás tlačí do větší samostatnosti. Na to musíme reagovat.

Minulý týden jsem se potkal s jedním pánem, který u nás v obvodu bydlí v domě, kde mají společenství vlastníků. Říkal mi, že už si na schůzi odhlasovali, že se chtějí odstřihnout od dálkového tepla a v současné době s odborníky řeší alternativní zdroje vytápění. Moc se mi líbilo, že nečekají s nataženou rukou, ale sami aktivně hledají úspornější řešení, byť je to všechny bude jistě něco stát. Tohle převzetí dílčí zodpovědnosti za problém by měl učinit i obvod, stejně jako by ho měl učinit každý zodpovědný občan.

Máte ještě jiné plány?

No spoustu. Obecně – vybudovat z našeho obvodu bezpečné místo s dostatkem využitého veřejného prostoru a parkovacích stání, prestižní školou, dostatkem kvalitních volnočasových aktivit pro děti i dospělé, s dostupným a důstojným bydlením a vynikající lékařskou péčí. Plán je udělat z Mariánských Hor a Hulvák prestižní adresu, kde bude chtít každý Ostravák bydlet. Spoustu dobrého se již v tomto směřování podařilo uskutečnit, ale obrovský kus práce je před námi. V neposlední řadě bude potřeba přenastavit myšlení některých spoluobčanů – teď mluvím o nepřizpůsobivých a jim podobných.

Prozradíte o sobě ještě něco?

Myslíte z mého soukromí? Jsem ženatý a s manželkou bydlíme kousek od radnice. Na jaře příštího roku očekáváme příchod prvního potomka, takže prožíváme opravdu krásné období. Oba jsme horolezci, ale teď se těšíme na zásadní změnu, která nás posune úplně jinam a otočí nám život o 180 stupňů.

Profesně bych ještě dodal, že jsem autorizovaný inženýr, což znamená, že mám kulaté razítko, bez kterého se v procesu povolování určité stavby neobejdou. Za otisk tohoto razítka se samozřejmě platí, nicméně v rámci zákonných mezí ho úřadu rád poskytnu zdarma.