Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Policisté, kteří zasahovali při požáru získali ocenění

Poslední změna: Úterý 15.01.2019 13:45

Před zahájením sobotního hokejového utkání v Ostravě převzali netradičně, přímo na ledové ploše, ocenění dva policisté obvodního oddělení Mariánské Hory, kteří zasahovali 23. prosince 2018 při požáru bytu a z domu evakuovali obyvatele.

Výjimečný skutek pprap. Pavla Brabce a pprap. Jana Rzepiela ocenil ředitel moravskoslezské policie plk. Tomáš Kužel a prezident klubu HC VÍTKOVICE RIDERA Petr Handl. Plk. Tomáš Kužel uvedl: „Vážím si každé zásadní pomoci, která přijde v kritické chvíli a vede k záchraně lidského života či zdraví. Vzhledem k okolnostem, kdy policisté při záchraně prokázali značnou odvahu, jsem oběma policistům udělil medaili.

Na situaci v době zákroku dnes oba ocenění policisté zavzpomínali: „Celý prostor byl již značně zakouřen, orientace svízelná, věděli jsme však, že se někde v tom místě nachází člověk. Propátrávali jsme prostor, vidět nebylo, muže se nám podařilo nalézt a vynesli jsme jej ven. Zpočátku 60letý muž nekomunikoval, byl předán do péče zdravotníků, kdy bylo zřejmé, že šlo o čas a následek mohl být mnohem závažnější. Do domu jsme se poté ihned vrátili, pomohli 84leté seniorce a evakuovali další obyvatele.

Pprap. Jan Rzepiel je ve službě víc jak čtyři léta, u požáru však zakročoval již podruhé. Spolu s dalšími čtyřmi policisty zachraňovali obyvatele domu v Moravské Ostravě zasaženého požárem. K této události došlo dne 21. 4. 2017 mezi druhou a třetí hodinou ranní. Policisté při příjezdu registrovali v okně požár, slyšeli volání o pomoc i sdělení, že v místě jsou děti. Policisté ihned započali se záchranou, do příjezdu hasičů evakuovali celkem osm osob (včetně dítěte). Záchranné práce na místě komplikoval silný kouř. V určitých situacích policistům nebylo než silně kouřem zasaženým prostorem se plížit (zasahující policista pprap. Rzepiel byl pak ošetřen lékaři v nemocnici). V závěru roku 2017 byl pprap. Rzepiel (spolu s dalšími čtyřmi zasahujícími policisty) v rámci slavnostní akce moravskoslezské policie „Policista roku 2017“ za tuto záchranu oceněn plk. Tomášem Kuželem v kategorii „čin roku“.

I na tuto zkušenost dnes pprap. Rzepiel vzpomněl „Mám vůči těmto situacím respekt, ovšem věděl jsem, že jde o vteřiny. Věděl jsem, že tam jsou lidé a že musíme jednat rychle, protože jinak může být následek fatální.“

Atmosféra slavnostního ocenění byla umocněna potleskem stovek diváků hokejového utkání a přítomni byli i blízcí policistů.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 459 102, 200


Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
Přemyslovců 63
709 36 Ostrava - Mariánské Hory


Úřední hodiny »