Pojedou letos prvňáčci k moři?

11/6 2020

Na mariánskohorskou radnici směřuje v poslední době množství dotazů souvisejících s realizací tradičního ozdravného adaptačního pobytu prvňáčků v Chorvatsku. Jaká je tedy situace?

Pojedou letos prvňáčci k moři?

Vedení obvodu s oblíbeným pobytem stále počítá a v rozpočtu Mariánských Hor a Hulvák jsou na něj vyhrazeny prostředky. Původnímu předpokladu, že v letošním roce bude o cestu k moři velký zájem, přispívá skutečnost, že se do prvních tříd na Základní školu Gen. Janka zapsalo více než šedesát dětí a v září se tak otevřou rovnou tři první třídy.

Vzhledem k událostem posledních měsíců však je potřeba přihlédnout ke skutečnostem, které se teprve vyvíjejí.

„Prioritní pro nás je bezpečnost dětí a jejich rodičů, ale samozřejmě taky komfort, na který byli účastníci předchozích ročníků adaptačního a ozdravného pobytu zvyklí.

Je pro nás zásadní, aby rodiny mohly cestovat bezproblémově, tedy bez nutnosti předchozího testování a následné karantény po návratu, případně čehokoliv dalšího, co by lidem cestu komplikovalo nebo prodražilo,“ řekl starosta Patrik Hujdus, podle kterého je současně důležité, aby na místě bylo možné trávit čas obvyklým způsobem, děti se mohly běžně pohybovat, chodit na pláž, hrát si a užít si pobyt naplno.

Někteří lidé se ale mohou cestování do zahraničí obávat, a proto vedení radnice požádalo školu, aby mezi rodiči budoucích prvňáčků zrealizovala průzkum, který by ukázal potenciální zájem o akci ze strany jednotlivých rodin.

„Chtěli bychom, aby se pobyt dětí u moře uskutečnil, musíme však získat více informací. Jedná se o nákladnou akci a potřebujeme mít jistotu, že vše proběhne řádně. Se zástupci cestovní kanceláře jsme v kontaktu a situaci v Chorvatsku pečlivě sledujeme. Rozhodně si myslím, že po dvou měsících nouzového stavu a dalších následných opatřeních, kdy celé léto může být jiné, než jsme zvyklí, by nejen prvňáčkům týden v září u moře přišel vhod,“ dodal starosta.

Také v letošním roce by děti v případě realizace akce cestovaly ve dvou dvoutýdenních turnusech do čtyřhvězdičkového kempu Park Soline v chorvatském Biogradu na Moru. Děti zde mohou společně se svými rodiči a třídní učitelkou bydlet v plně vybavených mobilních domech s vlastním sociálním zařízením. V ceně zájezdu jsou ubytování, plná penze, pitný režim, pojištění a doprava tam i zpět