Obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák se poprvé dočkají vánočních trhů

2/12 2019

Na zrekonstruovaném Mariánském náměstí zavládne vánoční atmosféra. Už od prvního prosincového týdne se zde budou konat vůbec první vánoční trhy Mariánských Hor a Hulvák a budou trvat po celý advent.

Obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák se poprvé dočkají vánočních trhů

„Chtěli bychom obyvatelům našeho městského obvodu, ale i dalším Ostravanům, zpříjemnit předvánoční čas. Trhy zahájíme v pondělí 2. prosince a téměř po celou dobu bude jejich součástí zajímavý doprovodný program. V pátek 6. prosince v 17 hodin například rozsvítíme vánoční stromeček a odhalíme nový dřevěný betlém. Dopoledne ve čtvrtek 12. prosince jsme celé vyhradili pro děti z našich mateřských škol, nachystány jsou vystoupení a koncerty regionálních interpretů, vše vyvrcholí v neděli 22. prosince, kdy zahrají dva swingové orchestry a dostane se i na požehnání faráře místní farnosti,“  říká starosta Patrik Hujdus s tím, že organizátoři akce celé trhy pojali jako jednu velkou sousedskou slavnost, která nemá ambici překonat svou velikostí jiné vánoční trhy v regionu, ale doplnit jejich nabídku.

 

Městský obvod nechal vyrobit třináct dřevěných stánků, ve kterých budou trhovci nabízet různé zboží. „Musím přiznat, že mají trochu jinou barvu, než jsme původně chtěli, jsou růžovo-červené a možná také proto si je kolemjdoucí zvědavě prohlíží. I po nazdobení vypadají trochu netradičně, ale vánoční atmosféru tím rozhodně nenarušují, právě naopak. Svou barvou jsou jedinečné,“ popisuje starosta.

 

Stánky zaplní tradiční vánoční zboží, jako například vánoční ozdoby, svícny, jmelí, keramika a šité výrobky. Návštěvníci budou moci nakoupit i medy, medoviny, sýry a uzeniny. V gastro části nebude chybět tradiční punč a svařené víno, občerstvit se bude možné mimo jiné haluškami, gulášovou polévkou či klobáskami.

 

Program trhů bude opravdu pestrý a své si v něm najdou milovníci všech hudebních žánrů. Repertoár je postaven převážně na místních kapelách z nichž nejznámější je asi ostravský Šajtar. Nebude chybět někdejší vítězka Hlasu Československa Lenka Lo Hrůzová, Olympic revival nebo Cimbálová muzika Poštár. O jeden z koncertů se postarají děti z místní Múzické školy a Základní umělecké školy Eduarda Marhuly, který ponese název Nejhezčí dárek. Program na podiu bude probíhat vždy od středy do neděle. V pondělky a úterky atmosféru podpoří reprodukovaná hudba.

 

„Po rozsvícení vánočního stromečku a odhalení nového vyřezávaného betlému za námi na náměstí dorazí čerti. Nejprve ti malí, roztomilí, následovat je bude pekelná ohnivá show a nakonec přijede ďábelská Luciferova delegace v podobě krampus doprovodu, aby si i dospělí přišli na své,“ dodává Patrik Hujdus.

 

Nový mariánskohorský betlém vzešel z vítězného návrhu participativního rozpočtu, který vedení radnice pro své obyvatele organizuje již čtyři roky. Vytvořil ho ostravský řezbář Pavel Herák a letos budou představeny postavy Marie, Ježíška a Jozefa, doplněné pastýřem s jehňátkem a ovečkou. O další figurky se bude betlém rozrůstat v následujících letech. Součástí prvních vánočních trhů v Mariánských Horách bude také například Ježíškova pošta, Adventní sousedská slavnost, Zimní kino, Den vánočních tradic nebo účast na celorepublikové akci Česko zpívá koledy.

 

Program ke stažení ZDE