Obálka do ledničky neboli IN.F.Obálka je tady!

3/2 2020

Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem pod osobní záštitou náměstka hejtmana pro sociální oblast Jiřího Navrátila, MBA, byla realizována aktivita nazvaná IN.F.Obálka z projektu „Informace jako forma ochrany osob v seniorském věku. 

Obálka do ledničky neboli IN.F.Obálka je tady!

V prvním kole distribuce Obálek se nám podařilo získat 300 ks. Od ledna si můžete Obálku vyzvednout na odboru sociální péče – Přemyslovců 61 (kancelář č. 28, 29) nebo u sociální pracovnice pečovatelské služby paní Věry Krzakové v Domech s pečovatelskou službou. Obálky jsou určeny pro občany starší 55 let a handicapované občany, zvláště osaměle žijícím lidem.

  • IN.F.Obálka (= Informace jako Forma ochrany) je plastová obálka, která obsahuje informační leták s pokyny k vyplnění, formulář k vyplnění, propisku, magnetu nebo samolepku (s nápisem: Zde je IN.F.Obálka, s telefonními čísly na složky záchranného systému).
  • IN.F.Obálka slouží k předání údajů o vašem zdravotním stavu, užívaných lécích, kontaktech na příbuzné či blízké, v případě, že se ve Vaší domácnosti ocitnete v nebezpečí či ohrožení života, složkám záchranného systému, které jsou o této aktivitě informovány.
  • IN.F.Obálka může přispět k efektivnímu zajištění pomoci v situaci tísně, ohrožení zdraví nebo života. Vyplníte formulář s požadovanými údaji a vložíte jej zpět do plastové obálky, kterou umístíte do lednice, nejlépe do vnitřní přihrádky dveří. Samolepkou nebo magnetkou označíte dveře lednice nebo dveře z vnitřní strany bytu a tím způsobem budou informovány zasahující záchranné složky.

Ještě bychom rádi upozornili, že do obálek nikdo nemá právo nahlížet nebo je kontrolovat, lidé by proto neměli naletět tzv. šmejdům, kteří by se takto chtěli dostat do domácnosti seniorů. Proč umístit obálku dovnitř ledničky?  Ze zkušenosti hasičů je právě vnitřek ledničky bezpečným místem, které vydrží v případě požáru nejdéle.

Věřím, že tyto obálky v případě zdravotního nebo hasičského zásahu mohou záchranným složkám podat informace o lécích, alergiích a urychlit tak záchranné práce, které mohou rozhodnou i o životě postiženého.