Na slovíčko s novým místostarostou Filipem Čmielem

15/2 2019

Je dalším nováčkem v nově vzniklé pětičlenné radě našeho obvodu, která vzešla z podzimních komunálních voleb. Filipu Čmielovi (SPD) je 44 let a většinu života strávil v Ostravě. Studium absolvoval na Fakultě stavební VŠB – TUO, obor Průmyslové a městské stavitelství.

Na slovíčko s novým místostarostou Filipem Čmielem

Při studiu na vysoké škole se velmi aktivně zajímal o počítače, programování, vytváření webových stránek, CAD systémy, 3D modelování. Po absolvování fakulty zakotvil na katedře pozemního stavitelství, kde pracuje dodnes. Má dospělou dceru a dva malé syny

Věnujete se hlavně pedagogické a vědecké činnosti. Jste zaměstnancem Fakulty stavební VŠB – TU Ostrava, kde přednášíte na katedře pozemního stavitelství. A nyní také ještě působíte jako neuvolněný místostarosta. Dá se to časově zvládnout? 

Určitě se to zvládnout dá. Na fakultě jsem požádal o snížení úvazku, abych mohl být co nejvíce k dispozici na radnici. Za pochopení a podporu v této věci bych chtěl poděkovat svému vedoucímu katedry, panu docentu Solařovi. Také zjištění, že oba mé přidělené odbory mají skutečně kvalitní a zkušené vedoucí, mě ubezpečilo v tom, že „projekt“ má reálnou šanci na úspěch. Jako další pozitiva hodnotím přátelský přístup a dobrou náladu koaličních partnerů při zasedáních rady, kde vzájemná komunikace probíhá vždy efektivním způsobem.

V čem je pro vás inspirativní práce pedagoga?

Na katedře učím předměty, které jsou zaměřené na problematiku týkající se projektování a provádění objektů pozemního stavitelství. Výuku vnímám jako nedílnou součást práce na fakultě, kdy předávání znalostí studentům je společně s výzkumem mým primárním úkolem. Práce se studenty mě baví, každý z nich mě svým způsobem inspiruje a posouvá dál. Vždy se těším na své konzultace diplomových prací v navazujícím magisterském studiu. Tito „už skoro inženýři“ mívají k řešení mnohdy opravdu zajímavá témata. Velice pozitivně vnímám své současné studenty vietnamského původu. Druhá generace této menšiny již perfektně ovládá češtinu a jako studenti jsou ambiciózní, cílevědomí a velmi chytří. Opravdu rád s nimi spolupracuji.

Máte v politice už nějaké zkušenosti? Co bylo vlastně důvodem vašeho kroku?

Zásadní politické zkušenosti v pravém slova smyslu zatím nemám. Menší zkušenosti mám z vysoké školy, kde jsem měl možnost projít malým i velkým senátem a být u voleb děkanů a rektora. Ten hlavní impulz pro vstup do politiky vznikl po nepříjemné zkušenosti s jednou dvojicí „našich“ nepřizpůsobivých občanů. Ti se před třemi roky vetřeli pod lživou záminkou do bytu mého otce a okradli ho. Toto a následné peripetie mě přivedly k rozhodnutí, že už nechci a nebudu jen pasivně přihlížet.

Jak hodnotíte koaliční spolupráci? Přece jen se jedná o pět subjektů.

V prvé řadě jsem přesvědčený o tom, že by se do komunální politiky neměla zatahovat ideologie stran, tak jak je tomu na vyšší úrovni. Myslím si, že v komunální politice jde o zcela jiné věci. Když probíhala povolební jednání s politickými subjekty v Mariánských Horách a Hulvákách, ani v jednom případě jsem se nesetkal s nálepkováním podle politické příslušnosti. Naše koalice je důkazem toho, že harmonie napříč politickým spektrem je možná. Vzájemně se respektujeme a společně nám jde o to, aby se v našem obvodu žilo lépe a příjemněji.

Vzhledem k vašemu profesnímu zaměření se nabízelo, že se ve vedení obvodu budete starat především o technickou oblast. Co všechno máte na starosti?

Post místostarosty obvodu je velkou výzvou, kterou po letech, kdy jsem byl činný spíše v akademické oblasti, přijímám s pokorou. Těším se na nové zkušenosti. Chtěl bych resort vést s maximální odpovědností, i když jsem si vědom, že post neuvolněného místostarosty bude časově náročnější. Ve vedení obvodu budu působit hlavně v oblasti výstavby a místního hospodářství, a tak mohu dát své zkušenosti z toho „stavařského“ života plně k dispozici. Přeji si, abychom mohli úspěšně pokračovat v projektech, které se v minulém období zahájily. Když jsem nastoupil do své nové funkce, mezi mé největší priority patřilo zdárně dokončit a otevřít Mariánskohorské náměstí. Počasí to ještě zcela neumožňuje, ale moc se těším, až si s příchodem jara začnou lidé náměstí užívat, a to si začne žít svým vlastním životem.

Pane místostarosto, jaká byla vaše první zkušenost v nové funkci na radnici?

No … hned první den na radnici jsem se šel představit s kávou na jeden ze svých svěřených odborů a po zaklepání jsem byl odbyt slovy, že ať počkám na chodbě. (smích).

Na co se nejvíc těšíte? A naopak na co se netěšíte vůbec?

Nejvíce se těším na získávání nových zkušeností i na spoustu nových lidí. V této chvíli se nedá říci, že bych se na něco vyloženě netěšil, ale spíše se obávám, že už nebudu mít takový prostor pro některé volnočasové aktivity se svými syny.

A jak si tedy ten volný čas nejraději užíváte?

Jako relaxaci vyhledávám práci doma a na zahradě. Také mi pomáhá získat novou energii, když se jedeme s manželkou a dětmi projet na kole, v zimě lyžovat, bruslit. Odpočinu si v lese na houbách, s rodinou velice rádi cestujeme, a to jak do zahraničí, tak po tuzemsku.

Jak vlastně vaše zvolení a novou funkci přijali vaši nejbližší?

S podporou a porozuměním. Přestože manželka nastoupila nedávno po mateřské opět do práce, zvládáme vše bez napětí a emocí, dá se říci, že s nadhledem. Za to jí moc děkuji.

A prozradíte nám něco z toho, co čeká Mariánské Hory a Hulváky v nejbližší době?

Aktuálně řešíme na odboru místního hospodářství přípravu realizace stavby Regenerace sídliště Vršovců – V. etapu, v jejímž rámci bude provedena rekonstrukce části ulice Václavské, včetně reorganizace a doplnění odstavných stání, vybudování pěšího propojení k zastávce MHD na ulici Novoveské, doplnění komunikací pro pěší, včetně rekonstrukce veřejného osvětlení, vybudování seniorparku s posezením, provedení sadových úprav a doplnění městského mobiliáře. Jedná se o poslední etapu regenerace sídliště Vršovců, na kterou jsme získali dotaci ze Státního fondu životního prostředí a jejíž realizace v tomto roce přispěje ke zlepšení veřejného prostranství sídliště, tak aby plnilo svou funkci, a zároveň aby lépe sloužilo jeho obyvatelům. Dále bychom letos chtěli realizovat rekonstrukce místních komunikací E. Filly a ulice Kremličkovy. Obě tyto rekonstrukce by měly navázat na rekonstrukce kanalizace, kterou investičně zajišťuje statutární město Ostrava. Věřím, že se nám podaří obě stavby časově skloubit. Nemalá část investičních prostředků půjde samozřejmě také ve prospěch nezbytně nutných oprav a rekonstrukcí chodníků v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Na úseku zeleně budeme pokračovat v již započaté péči o stávající zeleň, to je ošetření stávajících dřevin, případně jejich kácení, v souladu s doporučeními ze zpracovaných dendrologických posudků. Předpokládám, že bude v odpovídajícím množství realizována i výsadba nových dřevin v rámci náhradní výsadby.

Máte nějaké své osobní i pracovní sny, máte vzory, kterými se v životě řídíte?

Osobní sny jsou asi takové obyčejné, dát svým malým synům hezké dětství a poslat je do života co nejvíce připravené. Vždy jsem byl fascinován vědeckými objevy, které vznikly náhodou či shodou okolností. A právě z tohoto důvodů mě jako vzor napadá hudební skladatel sir Frederick William Herschel, který při svých experimentech se světlem „tak trochu omylem“ objevil infračervené záření. Byl pro mě velkou inspirací při mých měřeních za pomoci dlouhovlnného termografického systému. Také můj objev, který dle mého může být přínosem pro současné termodiagnostiky, byla spíše náhoda.

Dosud jsme o vaší profesi mluvili v obecných pojmech, nyní jste však použil velmi odborné termíny, ne pro každého srozumitelné. Čím se to tedy vlastně zabýváte?

V současné době spolupracujeme s kolegy na problematice termografického měření povrchových teplot na lesklých a hladkých materiálech. Pro bližší vysvětlení: měření na těchto plochách za pomoci termokamery není jednoduchá záležitost. To z důvodu odrazu infračerveného záření na těchto lesklých plochách, které výsledky termografického měření zkresluje.

Zmínil jste také nějaký svůj objev.

Jedná se právě o zmíněné lesklé materiály. Jednou doma jsem pořídil z balkonu dva termografické snímky. Prvně jsem zaměřil okolní budovy a následně odrážející se tyto budovy na povrchu skla okna. Vzpomínám si, jak mě tehdy napadlo jen tak si ověřit na papírovém ubrousku jeden fyzikální vzorec. K mému údivu se mi vykreslil mezi oběma termogramy dosud neobjevený vztah. Jiná měření již probíhala v klimatické komoře za odborné spolupráce dalších kolegů z univerzity. Tuto problematiku jsme například publikovali v odborném časopise Bauphysik a Journal Of Building Physics.

Chcete na závěr našeho rozhovoru něco vzkázat občanům?

Děkuji za důvěru, kterou jsem od občanů ve volbách dostal. Mariánské Hory a Hulváky jsem měl možnost poznávat přes deset let a znám dobře každodenní starosti obyvatel. Chci lidem naslouchat, komunikovat s nimi a být jim k dispozici. Mám přání, aby náš „celý“ obvod byl hezkým místem pro život slušných lidí.