Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Na slovíčko s novou místostarostkou Yvetou Sekerákovou

Poslední změna: Úterý 22.01.2019 13:53

Na post místostarostky se podle svých slov zrovna nehnala, přesto nakonec Yveta Sekeráková tuto roli přijala, a je tak součástí nové koalice, která vznikla na mariánskohorské radnici po podzimních volbách. Sama tuší, že skloubit práci na radnici spolu se zaměstnáním nebude jednoduché.

Politické zkušenosti jí však úplně nechybí, v zastupitelstvu ostravského magistrátu je již od roku 2010, a o rozsahu práce tak měla poměrně jasnou představu. Do voleb tedy šla již jako jednička KSČM a uspěla.
Mimo funkci místostarostky pracuje jako referentka nákupu pro společnost Veolia, je vdaná a má dva dospělé syny.

Chci se zeptat, co rozhodlo o vaší profesi...
Náhoda, přesněji řečeno, jak už to tak bývá, souhrn náhod. Po mateřské dovolené jsem hledala práci co nejblíže domova. Našla jsem místo skladového referenta v tehdejší městské společnosti ZTO kousek od domu. Jako nový člověk s novým pohledem na fungování evidence jsem navrhla jednodušší zpracování uzávěrek, a to prostým nastavením definice sestavy uzávěrky, a tak jsem dostala na starost i evidenci majetku v novém programu, podotýkám, že hovořím o době „úsvitu“ počítačů, kdy se pracovalo v operačním systému DOS. Poté, co ZTO bylo prodáno firmě Veolia, si mě vedoucí nákupu vybrala do týmu nákupčích. Pracovala jsem jako nákupčí pro Ostravu a Krnov, občas zastupovala kolegu v dceřiné společnosti Ampluservis, a zároveň jsem byla i vedoucí skladu. Po centralizaci nákupu jsem přešla do týmu na ředitelství společnosti, kde nakupuji investiční akce pro celou ČR. V rámci Veolie jsem členem rady předsedů odborových organizací, spolupracuji s Nadačním fondem pro tvorbu nových pracovních míst, kde v současnosti dělám patrona čtyřem projektům ve Frýdku-Místku. Již řadu let získávám finance v programu Minigranty pro Oříšek o. p. s., která se stará o děti s postižením. Jsem ve správní radě Nadačního fondu Veolia Energie Humain ČR, který se stará o zaměstnance Veolie, kteří se dostanou do tíživé životní situace, a mimo jiné přispívá i jejich postiženým dětem například na kompenzační pomůcky. Bylo by toho ještě hodně, ale o tom tento rozhovor asi není.

Z jakého důvodu jste se dala na komunální politiku?
Vždy jsem se o politiku a věci veřejné zajímala, máme to asi v genech, i můj otec a dědeček se o tyto věci zajímali, a taktéž můj starší syn pokračuje v této rodinné tradici. Dle mého názoru by politika měla sloužit občanům, a to hlavně těm, kteří se chovají řádně a očekávají totéž od veřejné správy. Mají na to nárok, platí daně, a tak očekávají, že vše bude fungovat k jejich spokojenosti. Je třeba udělat něco i pro ty, kdo se ne vlastní vinou ocitnou ve složité situaci. Myslím si, že ve všech těchto oblastech bych mohla být k užitku občanům našeho obvodu.

Působíte již jako zastupitelka statutárního města Ostravy. Jak se v nové roli místostarostky cítíte?
Je to pro mě nová zkušenost, ale mohu-li hovořit i za ostatní členy rady, myslím si, že jsme si „sedli“ a tato nová práce mě velice baví. Když se nad tím zamyslím, tak i pracovní zkušenosti členů rady mají návaznost z pohledu realizace zakázek. Já se orientuji ve výběrových řízeních a „papírech“ okolo, další kolega je odborník přes projektovou dokumentaci a další je zase odborníkem s letitou praxí ve stavebnictví.

Co vidíte jako zásadní pro náš obvod a čím byste mu ráda pomohla?
I když se již mnoho udělalo, považuji za zásadní investice do již vlastněného majetku. Chtěla bych, aby Mariánské Hory a Hulváky byly v takové kondici, že budou považovány za „dobrou adresu“.

Co vám od nástupu do funkce místostarostky dělá největší vrásky na čele?
Abych řekla pravdu, mám největší problém s tím, že den má pouze 24 hodin. Vzhledem k tomu, že jsem neuvolněná místostarostka, musím zvládnout všechny své pracovní závazky, a to zejména koncem roku bylo velmi náročné.

Co vlastně takové odbory vnitřních věcí a hospodářských činností, pro veřejnost těžce uchopitelný pojem, zahrnují?
Zjednodušeně řečeno by se dala činnost odboru vnitřních věcí popsat takto: má na starosti státní správu, například matriku, přestupky, evidenci obyvatel, ale i takové příjemné a sváteční záležitosti, jako jsou svatby a vítání občánků. Tento odbor zajišťuje služby občanům, naproti tomu odbor hospodářských činností slouží spíše dovnitř úřadu. Mám tím na mysli to, že se stará o chod úřadu, a to po stránce údržby a oprav, tak po stránce administrativní. Administrativní podporou mám na mysli to, že pod tento odbor spadá veškerá agenda zajišťující chod úřadu a volených orgánů.

Našla jste si během tak krátké doby cestu k některé z oblastí, které vám byly přiděleny?
Možná to někteří čtenáři nepochopí, ale skutečně mě baví kontrola podkladů pro jednání rady a zastupitelstva. Trápí mě však i stav budovy radnice, která vzhledem ke svému stáří by potřebovala důkladnou rekonstrukci, aby se zde nejen dobře pracovalo, ale aby se snížily provozní náklady.

Paní místostarostko, jaké jsou vaše vize, na co byste se chtěla do budoucna nejvíc zaměřit?
Vzhledem k tomu, že jsem „fanoušek“ IT, ráda bych spolu s kolegy zavedla nástroje, které by urychlily a zkvalitnily práci úřadu. Myslím si, že o vývoji jednotlivých investičních akcí by členové rady měli mít on-line přehled, stejně tak i o hospodaření obvodu.

Teď trochu do soukromí: je něco, co se pro vás při práci na radnici změnilo?
Jak jsem již říkala, je to nedostatek času na rodinu, ale naštěstí mám velmi chápajícího a tolerantního manžela. Naproti tomu zase se naučím spoustu nových věcí, a to je pro mě vzhledem k tomu, že nesnáším stereotyp, úžasná zpráva.
 
Jak jste strávila vánoční svátky, měla jste čas odpočívat?
Vánoce jsou pro mě obdobím klidu a odpočinku. Již několik let se mě předvánoční šílenství netýká. Stejně tak i letos jsem tento sváteční čas využila pro odpočinek v kruhu rodiny. Našla jsem i čas na knížku a lenošení.

Povězte, jak trávíte volný čas.
Vzhledem k tomu, že politika je i mým „koníčkem“, sleduji i ve svém volném čase politické dění. Mám ráda sci-fi literaturu, poslouchám country, zajímám se o psychologii a reiki. Pokud máme možnost trávíme s manželem a našimi dvěma pejsky víkendy někde na horách.

Co byste ráda popřála našim čtenářům do roku 2019?
Více klidu a pozitivních informací, myslím si, že odcházející rok v tomto ohledu byl k nám všem velmi skoupý.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 459 102, 200


Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
Přemyslovců 63
709 36 Ostrava - Mariánské Hory


Úřední hodiny »