Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Městská policie nabízí forenzní značení kol a invalidních vozíků

Poslední změna: Středa 24.04.2019 11:16

Radnice Mariánských Hor a Hulvák chce ve spolupráci s Městskou policií Ostrava účinněji bojovat proti krádežím kol. Proto i v letošním roce připravily akci, kdy budou kola i invalidní vozíky označeny neviditelnou syntetickou DNA.

Značit se budou všechny typy jízdních kol, elektrokol, koloběžek, dále mechanické či elektrické vozíky i další kompenzační pomůcky, a to ve středu 1. května od 9 do 12 a od 13 do 16 na dopravním hřišti u ZŠ Gen. Janka.

„Značení kol zajistila naše radnice a pro zájemce bude zcela zdarma. Je jasné, že krást kolo, které je snadno dohledatelné, asi nemá moc smysl, což je naším záměrem, odradit případné pachatele,“ vysvětluje starosta Patrik Hujdus.

Co si lze představit pod pojmem forenzní značení prostřednictvím syntetické DNA? Jedná se o moderní značení majetku, v našem případě jízdních kol a invalidních vozíků, prostřednictvím tzv. forenzního identifikačního značení. Toto značení je výjimečné tím, že na označeném předmětu je vidět jen pod UV-světlem (není tedy vidět pouhým okem) a obsahuje mikrotečky se specifickým kódem. Navíc všechny označené předměty jsou vedeny nejen v databázi Městské policie v Ostravě, ale také v Národním registru forenzního identifikačního značení, což v případě krádeže umožňuje individuální identifikaci každého takto označeného jízdního kola nebo kompenzační pomůcky.

Při značení jízdního kola musí mít zájemce minimálně 15 let, čisté jízdní kolo, občanský průkaz nebo jiný odpovídající doklad totožnosti, doklad o nabytí jízdního kola. Značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek syntetickou DNA se neprovádí z důvodu nepříznivých klimatických podmínek (déšť) a při teplotách nižších než 10 °C.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 459 102, 200


Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
Přemyslovců 63
709 36 Ostrava - Mariánské Hory


Úřední hodiny »