Mariánskohorské byty dostanou hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého

16/1 2019

Vedení radnice Mariánských Hor a Hulvák ve spolupráci se statutárním městem Ostravou nechá nainstalovat požární hlásiče do všech obecních bytů. Nájemníci se tak mohou cítit mnohem bezpečněji.

Mariánskohorské byty dostanou hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého

Z našich dvou tisíc bytů jsme ve všech 300, které jsou vybaveny karmou, instalovali detektory CO na náklady našeho městského obvodu již před více než dvěma lety. Požární hlásič v žádném bytě ještě nemáme, proto samozřejmě akci vítáme,“ říká Patrik Hujdus, starosta městského obvodu.

„Samotnou instalaci provedeme na náklady městského obvodu Mariánských Hor a Hulvák, v této chvíli probíhá výběrové řízení na firmu, která bude hlásiče instalovat. O termínech instalace budeme obyvatele našeho obvodu samozřejmě včas informovat. Aktuálně máme k dispozici 1944 hlásičů požárů a kouře a 330 detektorů oxidu uhelnatého, obojí typů Kidde, který patří ke světové špičce v tomto odvětví,“ doplňuje Vladimír Řezáč, místostarosta, který má bytovou oblast na starosti.

Během prvních měsíců letošního roku tak budou detektory požáru instalovány do všech obecních bytů a hlásiči oxidu uhelnatého budou doplněny zejména větší byty, které jsou kromě karmy vybaveny plynovým topidlem či kotlem.

Hlásič požáru je jednoduché zařízení, které obsahuje v malé krabičce všechny komponenty potřebné pro detekci vznikajícího požáru a vyhlášení poplachu. Díky instalaci těchto hlásičů dochází v případě požáru ke zkrácení doby od jeho vzniku do zpozorování. Tím se také minimalizují následky požárů, především ztráty na životech. Hasičský záchranný sbor MSK potvrdil, že průměrně 40 procent všech úmrtí při požárech je způsobeno požáry v bytech.

Detektor oxidu uhelnatého signalizuje přítomnost nebezpečného plynu již při velmi malých koncentracích, kdy ještě není přímo ohroženo zdraví nebo životy osob, které jej dýchají. Včas tím upozorní na vznikající nebezpečí. Oxid uhelnatý se uvolňuje ve špatně spalujících zařízeních, jako jsou ohřívače vody, kotle, krby a další zařízení spalující uhlí, dřevo, plyn, oleje nebo naftu. Tento plyn je jedovatý a člověk jej není schopen zaregistrovat, protože je bez zápachu a je neviditelný. Detektory jsou montovány jen do těch bytů, které mají spotřebiče, u nichž může docházet ke špatnému spalování a vytváření oxidu uhelnatého.