Mariánské Hory a Hulváky mají rozpočet na příští rok

22/12 2022

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky vstoupí do roku 2023 s rozpočtem ve výši 316 milionů korun (přesně 316 593 000 Kč). Schválili ho mariánskohorští zastupitelé na svém prosincovém zasedání s tím, že pětina rozpočtu zamíří do kapitálových výdajů, tedy investic. Objem financí, se kterými bude obvod hospodařit, je v těchto nepokojných časech skoro stejně vysoký jako ten, který byl naplánován pro letošní rok.

Mariánské Hory a Hulváky mají rozpočet na příští rok

„Je téměř neuvěřitelné, že se nám v této době podařilo sestavit rozpočet, který myslí na všechny oblasti, tedy školství, údržbu komunikací, investice, a nezapomínáme ani na kulturu. Zároveň jsme si dobře vědomi, že budeme muset pečlivě zvažovat každý výdaj, protože se budeme v průběhu příštího roku pohybovat doslova ‚po hraně‘. Jakákoliv turbulence by pak znamenala, že budeme muset prudce šlápnout na finanční brzdu,“ řekl starosta Patrik Hujdus, který za finance a investice obvodu zodpovídá.

Rozpočet ale již potřetí v řadě překonává třísettisícovou hranici především díky získaným dotacím, úspoře v hospodaření za letošní rok, zapojení prostředků z úvěru a také finančnímu příspěvku od statutárního města Ostravy, který se postupně zvyšuje.

„Energetická krize a inflace zasáhly i do ekonomiky našeho obvodu a vytvořit za takových podmínek rozpočet není úplně jednoduché. Nejvíce peněz půjde do bydlení. Investice budou směřovat ale i do oblasti školství a infrastruktury,“ upřesnil starosta obvodu. Dojde zejména k rekonstrukci střechy dalšího pavilonu Základní školy Gen. Janka, modernizovány budou také školní šatny, kde původní drátěné boxy nahradí moderní šatní skříňky. Naplánována je oprava ulice Jahnovy a v přípravě je rekonstrukce další části ulice Mojmírovců.

Radnice počítá i s velkým počtem drobných, ale neméně důležitých akcí, a to od běžných oprav obecních bytů přes opravy chodníků a investice do zvelebování veřejného prostranství až po realizace nových projektových dokumentací na akce, které Mariánské Hory a Hulváky plánují do dalších let.

Vedení obvodu v rozpočtu nezapomnělo ani na podporu sportovních organizací, pořádání kulturních akcí, oblíbené výlety seniorů, ozdravné pobyty pro děti z mateřských škol, a také třeba na adaptační pobyt u moře pro prvňáčky.