Magistrát města Ostravy zrušil bezdoplatkovou zónu v Mariánských Horách a Hulvákách
Magistrát města Ostravy zrušil opatření obecné povahy úřadu Mariánských Hor a Hulvák zpracované na žádost bývalého vedení radnice, které celé území obvodu prohlásilo za oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Současné vedení městského obvodu rychle připravuje nové opatření jen pro konkrétní lokality, které nebude v rozporu se zákonem.
Opatření z května roku 2020 mělo omezit zneužívání dávek. Podle platného rozhodnutí nelze však plochu území, kde opatření platí, vymezit obecně katastrálními územími, ale musí být jasně identifikována konkrétní místa se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Vedení radnice zastává názor, že opatření sice bylo účinné, nicméně, jak potvrzuje rozhodnutí Magistrátu města Ostravy, zahrnout do něj celé území obvodu bylo ze strany předchozího vedení neuvážené. Mariánské Hory a Hulváky tak nyní stojí před úkolem vše co nejrychleji napravit.
„Bohužel si bývalé vedení vybralo pro zavedení opatření tu nejméně schůdnou variantu. Ve snaze o co nejširší účinnost opatření šlo do předem známého rizika, že nadřízený orgán takzvaně shodí vyhlášku ze stolu. Navíc si nedokázali pohlídat procesní postupy,“ uvedl starosta Jiří Vávra s tím, že vedení radnice Mariánských Hor a Hulvák teď bude muset řešit, jak vymezit místa, kde už nově příchozí obyvatelé nebudou mít nárok na dávku na bydlení.
Dalším argumentem pro zrušení opatření ze strany magistrátu bylo nedostatečné splnění povinnosti projednání s Policií České republiky a s orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Toto je nutné a zákon to vyžaduje, když úřad vydává opatření z důvodu výskytu porušování veřejného pořádku a výskytu nepříznivých vlivů působících na děti.
„Komunikace s těmito institucemi sice probíhala, bývalé vedení však považovalo za dostatečné, když ze strany orgánů Policie České republiky a OSPOD nebyly vzneseny negativní stanoviska. S názorem Magistrátu města Ostravy se tak musíme ztotožnit. Radnice si nyní vyžádá jejich posudky a doplníme, co podle názoru města chybělo. Opatření budeme chtít vydat znovu,“ sdělil Jiří Vávra.
Podle místostarosty Petra Luzara nemají města jiný právní nástroj, jak zabránit účelovému pronajímání bytů lidem na sociálních dávkách, časté obměně nájemníků na těchto adresách a následnému rozšiřování takzvaných vyloučených lokalit.
Opatření chápu jako jeden z nástrojů v boji s obchodem chudobou a zajištění veřejného pořádku. Okamžitě se zaměříme na zpracování nové žádosti, která poputuje ke správnímu orgánu, a věříme, že se nám nedostatečné kroky předchozího vedení podaří rychle napravit,“ doplnil místostarosta Petr Luzar.