Hulváky a jejich pojmenování

21/10 2020

Oficiální pojmenování Hulváky není příliš staré. V příštím roce ,,oslaví“ teprve 115 let od úředního schválení. V rámci města Ostravy tak Hulváky patří k nejmladší vrstvě oficiálních názvů jednotlivých čtvrtí. Jak ono záhadné toponymum vzniklo?

Hulváky a jejich pojmenování

Nejstarší zmínka o Hulvákách

Pokud bychom pátrali v historii a hledali nejstarší zmínku o prostoru dnešních Hulvák, museli bychom zabřednout až do 16. století. Dne 27. února 1547 město Moravská Ostrava přenechalo olomouckému biskupovi pod dnešním Hulváckým kopcem pozemky pro vybudování rybníků. Olomouckým biskupem, který vlastnil značnou část pozemků mezi Odrou a Ostravicí (tedy severovýchodní cíp Moravy), byl tehdy Jan Dubravius, jehož si možná vybavíte ze školních lavic jako autora významných spisů o rybnících a rybníkářství. Byl to právě Dubravius, kdo zakládal kolem Odry a Ostravice rybníky. Když chtěl založit rybníky u Nové Vsi, získal pro jejich vybudování ,,louky proti lesu Ulvagu“, které bychom hledali v dohledné vzdálenosti od novoveské vodárny. Slovní tvar Ulvag je tedy nejstarším dochovaným tvarem nynějšího názvu Hulváky.

 

Etymologie názvu

Po etymologii slova Hulváky pátrali již v 70. letech minulého století Rudolf Šrámek s Ladislavem Hosákem, autoři dodnes nepřekonaného díla Místní jména na Moravě a ve Slezsku.

Badatelé vysvětlovali Hulváky jako podobu množného čísla vytvořenou z příjmení Hulvák, které „snad patří k hulvát, sprosťák, nevychovaný člověk, hrubián“. Hulváky bychom tedy mohli vyložit jako ,,ves hulvátů“. Ze sociologického hlediska by tomu výkladu nic nebránilo: v dělnické osadě, založené na konci 19. století, žili až na několik výjimek pouze horníci a hutníci, kteří nechodili pro hrubé slovo příliš daleko. Ovšem existují zde starší zmínky o Hulvákách. Kromě již zmíněné listiny z roku 1547 můžeme doložit také zápis z roku 1887, uložený v kostelní báni zábřežského kostela Navštívení Panny Marie, který byl objeven v březnu letošního roku. Tehdejší zábřežský starosta František Hrabovský do listiny uvedl výčet mimořádných událostí. Jedna z nich zní takto: ,,V roku 1887 14. a 15. května byli zastřeleni 4 lidé od vraha Šimaka v hůlvakach u Nové vsi.“ Ze zápisu je zřejmé, že Hulváky nebyly oficiálním názvem, neboť starosta je napsal s malým počátečním písmenem. Jak by taky mohly být úředním názvem, když zde tehdy byly jen louky, pastviny a lesy?

Etymologii slova Hulváky bychom mohli odvodit od německého výrazu Hohlweg. V literatuře bývá tento výraz překládán jako ,,cesta úvozová“, která skutečně od pradávna vedla Hulváckým lesem/kopcem dvojím směrem – od Zábřehu a od Svinova. Také mapy z 18. století nazývají jednu z polních zábřežských tratí jako Hohlweg. Domnívám se však, že podobných úvozových cest bychom našli na území Ostravy tolik, že těžko by slovo Hohlweg raně novověkému člověku přiblížilo, o jaké místo se jedná. Německý výraz Hohlweg totiž můžeme přeložit také jako ,,rokle/roklina“. A právě uprostřed Hulváckého lesa mezi bývalým koupalištěm a střelnicí se nachází roklina, hluboce zařezaná úvozová cesta. Považuji toto místo za rokli, která se označovala Hohlweg. Podobných roklin bychom na území Ostravy našli totiž pramálo.

Z německého Hohlweg postupně vlivem češtiny vznikl český ekvivalent Hulwag, který učinil již jen malý jazykový krůček k oficiálnímu pojmenování Hulváky. Úředně byl název osady, která byla na katastru Zábřehu nad Odrou založena roku 1889, zapsán až v roce 1906. Kdysi se pro Hulváky objevovaly názvy Prokopovec, lidové pojmenování Šimákovec a v roce 1916 také návrh změny jména na Karlov. Ale o tom zase příště.

 

V Hulvácích, nebo v Hulvákách?

Než ukončíme naše povídání, osvětleme si ještě, jak správně skloňovat slovo Hulváky. Lidé často přemýšlejí, zda napsat v Hulvákách, či v Hulvácích. Jediné správné tvary skloňování jsou: Hulváky, Hulváků, Hulvákům, Hulváky, Hulváky, Hulvákách, Hulváky.


Petr Lexa Přendík