Bytový odbor radnice využije k likvidaci virů a plísní v bytových domech unikátní metodu

25/5 2023

Mariánskohorská radnice jako první České republice, začala likvidovat plísně ve svých bytových domech pomocí ozónu. Bytový odbor pro tytu účely pořídil speciální přístroj likvidující pomocí zónu nejen plísně, ale i viry, bakterie a pachy.

Bytový odbor radnice využije k likvidaci virů a plísní v bytových domech unikátní metodu

Jedná se o mobilní jednotku Ozon Cleaner Pro I, který vyvinula ostravská firma HealthCity ve spolupráci s VŠB Ostrava, ČBUT v Praze, Ministerstvem zdravotnictví a Zdravotním ústavem v Ostravě.

„Ozón je z chemického hlediska plyn, který je jedovatý pro živé organismy, takže zničí nejen plíseň jako takovou, ale jelikož je schopen vnikat i do materiálů a omítek, dokáže narušit celou strukturu organismu, která způsobuje další růst plísně. A za předpokladu, že je zničen zdroj, který vlhkost a následnou plíseň způsobuje, může být plíseň odstraněna s definitivní platností,“ uvedl starosta Patrik Hujdus.

Z místnosti musí být odstraněny například květiny, potraviny a nemohou v ní zůstat ani domácí mazlíčci. Naopak, pro zvýšení efektu je přínosné otevřít dveře do skříní a šuplíky. Po zapnutí generátoru musí lidé do minuty opustit místnost, ta je pak důkladně vyčištěna vypuštěným ozonem. Samotný proces trvá několik desítek minut, záleží na velikosti toho místa a následně se  musí prostor dobře vyvětrat.

„Zařízení rozhodně zlepší kvalitu bydlení v již zateplených domech a v těch, které na zateplení teprve čekají minimálně dokáže proces růstu plísně zpomalit. Víme, že generátor využívají různé nemocnice, sportoviště či školy, ale podle mých informací jsme se jej pro účely čištění našich bytů, sklepů a nebytových prostor zatím rozhodli využít jako první. Vím, že na trhu je spousta malých levných ozónérů, u kterých však můžeme o jejich účinnosti pouze spekulovat, zde jsme si však ověřili, tento přístroj zajistí nejen dezinfekci, ale až téměř sterilizaci prostoru.

Čištění ozonem je plně ekologická metoda, která nezatěžuje životní prostředí. Po jeho aplikaci v prostoru nezůstane žádná zdraví škodlivá substance a ozon se brzy rozloží na kyslík. Přidanou hodnotou je například odstranění pachů v zatuchlých prostorách či likvidace parazitů.