Statutární město Ostrava - oficiální portál
  • Velikost písma:
  • A
  • A
  • A

Osobní nástroje

Bedřišku v budoucnu možná čekají změny

Poslední změna: Pátek 09.02.2018 09:52

Vedení městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky chce zásadním způsobem proměnit osadu Bedřiška, která se nachází na hranici městského obvodu za ulicí Plzeňskou.

Ve zhruba dvaceti finských domech v ní dosud žije několik starousedlíků a společně s nimi také několik převážně romských rodin, které se zde od roku 1990 postupně nastěhovaly, v lokalitě působí několik neziskových organizací zabývajících se péčí a podporou sociálně slabých občanů.

„Domy byly vystavěny před 70 lety a už tenkrát jejich stavitelé počítali s tím, že nebudou mít významně dlouhou životnost. V současné době již přesluhují a nedosahují dnešních standardních požadavků na bydlení. Skladba nájemníků odpovídá charakteru těch domů,“ říká starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková, podle které je v lokalitě dlouhodobý problém s nájemníky, kteří si bez povolení na pozemcích v okolí domů bez dovolení vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby a současně zde probíhá likvidace stavebních odpadů. Nákladní auta v nepravidelných intervalech na Bedřišku dovážejí například stará okna.

„Dřevo poslouží jako palivo v kotlích, sklo a další neupotřebitelný materiál se zakopává na zahradách. Pochopitelně topení lakovaným dřevem ničí ovzduší a poškozuje životní prostředí. Zatímco z jedné strany obyvatelé obvodu jsou nuceni čichat smrad z lagun, ze druhé strany je často dusí kouř z Bedřišky. Ostatně zbytky oken byly na některých zahradách vidět ještě nedávno,“ doplňuje starostka.

V budoucnu by zde ale mohlo být všechno jinak. Vedení obvodu zvažuje celou lokalitu postupně revitalizovat a proměnit v rezidenční bydlení mladých rodin v nových bytových domech. Základní studie proměny Bedřišky v oblast s moderním bydlením vznikla již v roce 1996, tehdy ovšem pozemky nepatřily městu. Nyní je situace jiná.

„Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany. Je běžné, že lidé odcházejí mimo město, nebo alespoň na jeho okraj, kde si můžou vybudovat vlastní bydlení, případně žijí v nějakém nájemním řadovém domku s vlastní zahradou,“ říká místostarosta obvodu Patrik Hujdus. A právě na Bedřišce by podle něj takové rezidentní místo mohlo vzniknout. Je prakticky uprostřed města, je zde dobré dopravní spojení, v blízkosti zastávka MHD, pokud navíc dojde k revitalizaci prostoru v okolí Benátek, mohla by se lokalita v jejich nedaleké vzdálenosti stát pro mnohé Ostravany vyhledávanou.

„V současné době nemáme žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejednáme. Důležitý je záměr, jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci,“ dodává Liana Janáčková.

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky nezahálí. Aby se do lokality nenastěhovali  nepřizpůsobiví a sociálně slabí občané, vykoupila mariánskohorská radnice budovu po bývalé ubytovně. V tuto chvíli je prázdná a vedení obvodu jedná o jejím možném využití v budoucnu.

Pro uskutečnění celého záměru je ovšem nejdříve nutné vypořádat se se současným stavem a vyřešit bytovou situaci stávajících obyvatel Bedřišky, kteří jsou z větší části nájemníky obecních bytů ve finských domech. „Těm, kteří mají dluh na nájemném, bude ukončena nájemní smlouva. Nájemní smlouvy na dobu určitou postupně přestaneme obnovovat a řešení chceme najít i pro ostatní nájemníky a obyvatele,“ vysvětluje místostarosta Hujdus.

Podle zástupců radnice vedení obvodu nemá ambici ubytovávat obyvatele Bedřišky v obecních bytech, ale bude součinné při hledání jiných možností. Za tímto účelem již jsou naplánovány jednání s dalšími vlastníky nemovitostí, kteří se pronájmem bytů zabývají a mohli by volné kapacity nabídnout. „Počítáme s tím, že budeme řešit různé způsoby pomoci, ať už se jedná o úhradu kaucí, případně další spoluúčast. Současně jsme si vědomi, že celý proces bude trvat déle než rok. Našim cílem není proměnu Bedřišky uspěchat, ale postupně vytvořit místo s dostupným bydlením pro ty, kteří by možná jinak odešli z města pryč,“ uzavírá Liana Janáčková.

Kontakt

Kontaktní centrum

844 121 314


Spojovatelka

599 459 102, 200


Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
Přemyslovců 63
709 36 Ostrava - Mariánské Hory


Úřední hodiny »