Svatováclavský hudební festival chystá tři velkolepé koncerty v Mariánských Horách

7/9 2019

Renomovaný Svatováclavský hudební festival (SHF) je největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby v České republice. Od svého vzniku v roce 2003 se koná každoročně nejen v Ostravě, ale i v mnoha chrámech celého Moravskoslezského kraje v průběhu měsíce září. 

Svatováclavský hudební festival chystá tři velkolepé koncerty v Mariánských Horách

Letošní 16. ročník oslavuje 30 let od sametové revoluce – 30 let svobody a se bude konat ve dnech 3. až 28. září a nabídne 32 koncertů mimořádné umělecké kvality. Festival se letos pyšní provedením barokní opery s loutkami, novodobými premiérami, koncerty exkluzivních zahraničních interpretů, BBC New Generation Artists, laureátů Gramophone Awards, Poznaňské filharmonie, svých rezidenčních souborů Collegium 1704, Collegium Marianum a Českého filharmonického sboru Brno, ale i Ondřeje Rumla s filharmonií. Do Mariánských Hor přiváží hned tři monumentální projekty, díky nimž máte možnost plně vychutnat zážitek z koncertu v kostele.

VŮNĚ NESMRTELNÉ FRANCIE – FAURÉ/POULENC

Nezapomenutelný koncert s PKF – Prague Philharmonia a Českým filharmonickým sborem Brno zazní díky SHF opět v chrámovém skvostu Mariánských Hor. Francouzské requiem i gloria nastuduje exkluzivní francouzský dirigent Philippe Bernold, obtížných zpěvních partů se zhostí přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková a barytonista Jakub Kettner.

Neděle 8. září, 17.00, Ostrava – Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny

SLAVNOSTNÍ TE DEUM – SCHUBERT/NICOLAI

Ojedinělé Te deum zakladatele Vídeňské filharmonie Otty Nicolaie prostoupí kostel Panny Marie Královny díky čtveřici českých sólistů – Jaroslavu Březinovi, Václavě Krejčí Houskové a talentům mladé generace Veronice Holbové a Lukáši Bařákovi – v doprovodu Českého filharmonického sboru Brno a Moravské filharmonie Olomouc s jejím novým šéfdirigentem Jakubem Kleckerem.

Sobota 14. září, 18.00, Ostrava – Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny

LITEVSKÁ MYTOLOGIE – MONIUSZKO: KANTÁTY NIJOŁA A MILDA

Poznaňská filharmonie pod taktovkou dirigenta Łukasze Borowicze s předními polskými sólisty a Sborem Opery a Filharmonie Podleské přiváží monumentální projekt, kterým se díky SHF opět utužují vztahy česko-polského Slezska.

Středa 18. září, 19.00, Ostrava – Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny

Předprodej vstupenek na SHF je již zahájen, novinkou letošního ročníku je možnost vytvoření Vlastního abonomá pěti koncertů (4+1 zdarma), Seniorská sleva 60+ na ostravské koncerty s prodejem vstupenek na číslovaná místa, a také speciální nabídka Student last minute pro studenty spolupracujících institucí – Ostravské univerzity a Janáčkovy konzervatoře Ostrava (vstupné 50 korun 10 minut před začátkem koncertu). Více na www.shf.cz.