Rozhovor se starostou Patrikem Hujdusem pro MS Deník

22/3 2023

Starosta našeho obvodu Patrik Hujdus odpovídal v tomto týdnu na dotazy čtenářů Moravskoslezského Deníku. Upravenou část rozhovoru zveřejňujeme.

Rozhovor se starostou Patrikem Hujdusem pro MS Deník

Na jaké akce se obyvatelé obvodu mohou letos těšit? Co v letošním roce obvod chystá?

Dobrý den, všechny čtenáře Deníku zdravím. A nyní k prvnímu dotazu... Na letošní rok jsme připravili pro obyvatele našeho obvodu a jeho návštěvníky celou řadu akcí. Na většinu z nich jsou už lidé zvyklí a bude se jednat o ty oblíbené, které organizujeme několik let. Mezi ně patří například ozdravné pobyty pro děti z mariánskohorských mateřských škol. Zrovna v těchto dnech tráví svůj týdenní pobyt první skupinka výletníků na Bílé, následovat budou dva turnusy v Luhačovicích. Počítáme s adaptačním pobytem u moře pro prvňáčky naší základní školy, chystáme výlety pro seniory. Co se týká akcí pro veřejnost, už nyní plánujeme Putování se strašidly, ale taky například hudební festival Folková dolina, Slet čarodějnic a další. Chceme, aby to u nás v obvodě žilo a lidé si přišli na své, potkávali se se sousedy a měli možnost se pobavit s ostatními při různých organizovaných příležitostech. Asi tou nejbližší akcí je Mariánskohorský ples s příchutí rock&rollu, který se uskuteční už za týden v sobotu v sále U Tří kohoutů.

Jaké investice letos obvod čekají?

Investic pro letošní rok je naplánováno několik. Mezi ty nejdůležitější je snižování energetické náročnosti bytových domů. Velký projekt z dotací IROP jsme zahájili už v roce 2019 a stále v něm pokračujeme. Zatímco domy v ulicích Tvorkovské, Jahnově, Emila Filly, Fráni Šrámka a dalších jsou již zatepleny a mají novou fasádu, letos se bude pracovat na domech v ulici Oblé 7, 9 a 9, Vršovců 56 a 58 a Marie Pujmanové 13. Na prvních dvou adresách se již pracuje, kolem domů je lešení a realizace běží podle plánu. Rekonstrukce domu v ulici Marii Pujmanové bude zahájena v další části letošního roku tak, abychom vše stihli zrealizovat do konce června, kdy dotační program končí.

Žádné další investice nechystáte? Není to málo, opravovat jen bytové domy?

Rozhodně nebudeme opravovat jen domy na bydlení, i když je potřeba říct, že právě tyto investice jsou na žebříčku našich priorit v zásadě na prvním místě. Chystáme samozřejmě také další investiční akce. Chtěli bychom během letošního roku opravit ulici Jahnovu, kde vzniknou nová zelená parkovací stání, investiční odbor s resortním místostarostou Jiřím Pagáčem připravuje například pokračování rekonstrukce ulice Mojmírovců, získali jsme dotaci na vybudování chodníku u křižovatky ulic Novoveské a Novinářské, kde na kraji sídliště Fifejdy tato spojnice dosud chybí a lidé si zkracují cestu po trávě. Současně nás čekají investice do školství. V letošním roce bude opravena střecha dalšího z pavilonů Základní škola Gen. Janka, budeme pokračovat ve výměně elektroinstalace, a hlavně chceme vyměnit zastaralé klecové šatny za moderní skříňky a celkově zlepšit vstupní prostor do školy, aby odpovídal potřebám a trendům moderní doby.

Plánujete nějak měnit veřejný prostor v obvodu? Po regeneraci sídliště Fifejdy, která trvala více než deset let, a regeneraci sídliště Vršovců by bylo dobré zaměřit se i na jiná místa. Co třeba sídliště U Dvoru? A Mojmírovců?

Máte pravdu, stále máme v obvodu mnoho míst, které by si zasloužily zlepšit k lepšímu. Nejedná se pouze o velké celky, jako jsou sídliště, ale také o vnitrobloky, dvorky, nebo třeba různá další místa, jako je třeba park za Hodoňankou a jiná. A taky v tomto směru plánujeme a připravujeme se na budoucí regenerace. V případě sídlišť a parku za Hodoňankou jsme vlastně krátce po volbách v říjnu loňského roku podali žádost o dotace v rámci budování zeleno-modré infrastruktury. Naše projektové záměry v únoru schválil řídící výbor Strategie Ostravské metropolitní oblasti a díky tomu máme naději, že bychom do obvodu mohli získat dotace v celkové výši téměř 90 milionů korun právě na regeneraci sídliště Mojmírovců, U Dvoru a parku u Mariánského náměstí. Ty projekty jsou obrovsky nákladné a regenerovat sídliště bez dotací prakticky není možné, proto jsme museli počkat, až se vhodná dotační výzva objeví. Teď nás čekají debaty s občany, jak by si veřejný prostor kolem sebe představovali a co bude v rámci regenerace a dotační výzvy možné zrealizovat.

Prosím o informaci, co bude dále s Bedřiškou. Několik let se mluví o její velké změně. Děkuji.

Co se týče Bedřišky, to je velký projekt Statutárního města Ostravy, na kterém se v rámci studie, která byla v uplynulých měsících představena veřejnosti, stále pracuje. V území by měly vyrůst nové bytové domy pro řadu nových nájemníků. Bude to fakticky taková nová vesnice uprostřed města. Projekt je rozhodně zajímavý a má velký potenciál k rozvoji. Role městského obvodu je v tom, že chystáme ve spolupráci s městem rekonstrukce současných domků, aby se u nich zvýšil standard bydlení. Předpokládám, že rekonstrukce začnou prázdnými domy ještě letos a v následujících letech budeme pokračovat i těmi, které jsou v současnosti obydleny. Upřímně si myslím, že by bylo lepší a možná i ekonomičtější současné "fiňáky", které nejsou v úplně nejlepším technickém stavu, zbourat a vystavět nové, ale respektuji názor města jako vlastníka, který má zájem postupovat jinak.

A když ty domy opravíte, to v nich budou bydlet stejní nájemníci? Budou na to mít peníze?

Zdali současní nájemníci na Bedřišce zůstanou, bude záležet na nich samotných a na jejich ekonomické situaci. Po rekonstrukci významným způsobem vzroste nájem a je možné, že někteří na něj nedosáhnou. Znám ale taky několik osob, kterým vyhovuje současný stav a vlastně po velké rekonstrukci ani netouží. Chtěli by udělat pouze základní opravy a údržbu, ale nic zásadního, hlavně aby mohli na Bedřišce zůstat. Pokud se ale má dělat kompletní regenerace osady s přesahem do budoucna, rekonstrukce a současně nová výstavba jsou nevyhnutelné, a to s sebou samozřejmě může přinést i změnu ve skladbě nájemníků. Už jsem slyšel řadu spekulací, a proto chci ubezpečit veřejnost, že žádné plošné výpovědi z nájmu rozhodně neplánujeme, platící a slušní nájemci se nemusí ničeho obávat. A to samozřejmě platí nejen na Bedřišce, ale i jinde.

Kdy se začne s úpravami na Bendlově ulici a s kanalizací na Blodkové? Jak to vypadá?

Bendlova ulice v budoucích letech projde zásadní proměnou. Máme v plánu opravit chodníky, vozovku, ale také vysázet novou zeleň, aby ulice byla příjemným místem pro život. V minulosti jsme byli z důvodu zdravotního stavu vzrostlých a přestárlých kaštanů nuceni tyto stromy pokácet, následně se tam vrátily v podobě dřevěných soch čertů. To je ale pouze dočasná proměna, aby ulice nebyla prázdná. To zásadní ji teprve čeká, předpokládám, že v příštím roce budeme mít hotový projekt a následně můžeme plánovat provedení stavby. Co se týče ulice Blodkovy, tam je to složitější. Cesta je jako tankodrom a neustálé záplatování situaci moc neřeší. Bohužel ale musíme nejprve počkat na rekonstrukci kanalizace, která je zařazena do nápravy důlních škod a město čeká na získání dotace. Do té doby nemá smysl opravit povrch, protože bychom kopali dvakrát a vlastně peníze utratili zbytečně.

Proč se zvyšuje nájemné v obecních bytech?

Bohužel nás k tomu donutila rostoucí inflace a postupné zvyšování nákladů na opravy bytového fondu. Je mi jasné, že se jedná o nepříjemnou věc, nikdo nemá radost z toho, že se zdražuje. Nájemné v obecních bytech se ale poslední tři roky nezvyšovalo, a tak zvýšení, ke kterému jsme byli nuceni přistoupit teď, byla fakticky nevyhnutelná věc. Obvod má ve svých bytech a domech zastaralé rozvody vody, je potřeba rekonstruovat rozvody plynu, elektřiny a provádět další opravy, aby se lidem dobře bydlelo. Bez dostatečného přísunu financí z nájemného to nebudeme schopni realizovat. Protože současně roste i cena tepla a vody, což se objevilo ve výši záloh už na začátku roku, zvýšení nájemného jsme posunuli až na červenec. Dvacet procent není málo, proto jsme po poradě s Úřadem práce přijali opatření, aby lidé, kteří by se z důvodu vysokých nákladů na bydlení dostali do finančních problémů, měli možnost se přímo na radnici poradit, jak postupovat. Pracovníci odboru sociální péče poskytují poradenství všem zájemcům, aby lidé věděli, na jakou sociální dávku mají nárok a případně jak a kde si můžou vyřídit příspěvek na bydlení.

Slíbili jste ale, že nájemné zvyšovat nebudete. Tak proč lidem slibujete věci, které neumíte dodržet?

Víte, když jsme po volbách s kolegy řešili novou koalici a nastavovali program pro obvod na následující čtyři roky, skutečně jsme měli představu takovou, že nájemné necháme na původní výši. A tak jsme to taky lidem řekli. Bohužel ale poté, co jsem se stal resortním radním pro bytový odbor a zjistil jsem do podrobností v jakém stavu se náš bytový fond nachází, bylo potřeba nějakým způsobem zareagovat. Do toho kvůli inflace a dalším vlivům zdražily fakticky všechny komodity a služby. Toto zdražení nepostihlo pouze obyvatele, ale také úřad. Museli jsme proto náš původní záměr přehodnotit, i když velmi neradi, abychom byli schopni o bytový fond řádně pečovat a byli připraveni na havárie, které se můžou nečekaně objevit. Nízké nájemné by nám bylo k ničemu, kdyby například v nějakém domě praskla voda a radnice by neměla finanční prostředky na generální opravu. Je třeba na to nahlížet i takto. Hospodařit můžeme pouze s tím, co máme a investovat do oprav bytů je možné jen to, co se vybere na nájemném, přitom rozvody stárnou a hrozí jejich kolaps. Pokud bychom dlouhodobě podceňovali tento problém, dostali bychom se za pět let do naprosto neřešitelné situace. A to nechci zmiňovat, že obecní byty jsou i přes zdražení, které nás čeká, mnohdy i o polovinu levnější než bydlení v soukromých bytech.

Jak teď bude fungovat provoz radnice, když se opravuje?

Rekonstrukce radnice byla zahájena před několika dny a na provoz úřadu fakticky nemá velký vliv. Opravujeme pouze prostory v pravé části přízemí budovy A, tedy kanceláře odboru místního hospodářství. Následující tři měsíce proto budou vykonávat svou agendu z jiného místa, ale na chodbách jsou informace o tom, kam se který pracovník přestěhoval. Návštěvníci úřadu, kteří potřebují vyřídit své záležitosti, se proto nemusí obávat, že by nepochodili. Pracovní a úřední doba zůstává stejná, vše běží dál, konkrétní pracovníci jen mají stůl a přijímají klienty v jiné části budovy. Z důvodu stavebních prací a potřeby prostoru u budovy jen parkoviště za radnicí je z části uzavřeno.

Jak dopadlo jednání obvodu s policií? Posílí v našem obvodě hlídky? Nebo alespoň v některých částech? Na Jihu instalovaly víc kamer, to bychom taky potřebovali, ale kamery zas nikoho neochrání

S městskou policií, ale taky s Policií ČR jednáme každý měsíc. Na pravidelných setkáních s jejich zástupci řešíme aktuální problémy, které nás trápí, a předáváme podněty od občanů, které k nám přicházejí. Zrovna dnes odpoledne budeme mít jedno z dalších setkání. Musím říct, že spolupráce je na vysoké úrovni, na každý náš požadavek a podnět policisté reagují a snaží se v rámci svých možností a pravomocí pomoci. Pokud víme, že se někde děje dlouhodobě nějaká nepravost, upozorníme na to a v daném místě dojde k zesílení hlídkové služby. Čísla říkají, že kriminalita v našem obvodu postupně klesá, jsme na tom významně lépe než jiné obvody. Samozřejmě v rámci konkrétní negativní zkušenosti to může jednotlivcům připadat jinak, ale ten trend je jednoznačný a začal poté, co jsme zavedli bezdoplatkovou zónu. I když nyní již nefunguje a byla zrušena, čísla nápadů trestné činnosti stále klesají, a naopak objasněnost případů stoupá. Jsem za to rád, protože všichni chceme žít v bezpečném obvodu. Také proto stále přicházíme s novými podněty a možnými opatřeními, které by ve zvyšování bezpečnosti u nás dále pomáhaly. Kamery jsou jedním z nich, také u nás dochází k postupnému rozšiřování kamerového systému.

Viděl jste nový návrh tramvají? Sítě MHD? Co na něj říkáte jako obvod, měli jste možnost se k němu vyjádřit a udělali jste to? Děkuju.

Návrh jsem viděl a na rozdíl od některých kritiků musím říct, že mi se líbí. Možná přijdeme o některé oblíbené tramvajové spoje, ale na druhou stranu získáme mnohem větší možnosti, jak cestovat. Vlastně se z tramvajové dopravy stane takové nadzemní metro, kdy budou jednotlivé trasy rozděleny podle barev. Přes nás povede například modrá, budeme vědět, že na vodárně přestoupíme třeba na zelenou a pojedeme dál do Hrabůvky. Nebudeme se muset učit čísla jednotlivých spojů, nebudeme potřebovat jízdní řád. Pokaždé, když přijdeme na zastávku budeme vědět, že něco během tří až pěti minut pojede a prostě jen naskočíme. Za mě obrovská změna, ale hlavně velké zjednodušení, které bude znamenat méně čekání na konkrétní linku. Stále něco pojede ve směru, který budeme chtít.

Sledoval jste na kauzu Macura – Vondrák? Co na ni říkáte? Podporujete Macuru v pozici primátora?

Jakási kauza vytvořená kolem pana primátora a pana hejtmana je výlučně záležitostí hnutí ANO a nerad bych je veřejně komentoval. Hlavně proto, že tahanice o primátorském křesle ve třetím největším městě v republice si naše město nezaslouží. Pro mě je důležité, aby se realizovaly rozvojové projekty a aby městské obvody měly dostatek finančních prostředků na péči o svěřený majetek. A jako starosta tak na celou tuto věc pohlížím. Odvolávat někoho za názor mi přijde zbrklé, ale asi se to dalo čekat, že se postoj pana primátora při prezidentské volbě se někomu nebude líbit. Pokud by mělo dojít ke změně, je pro mě hlavně důležité, co bude poté. A dokud to nevíme, nemá smysl to řešit. Je potřeba hlavně pracovat.

Pane starosto, děkuji Vám za všechno, co pro obvod děláte. Vážíme si vaší práce.

I já děkuji vám. Musím říct, že ta práce mě baví a je příjemné sledovat, jak se náš obvod mění k lepšímu. Hlavně to ale není pouze moje zásluha, na radnici jsme tým, který funguje, ať už na pozici místostarostů Jiřího Pagáče, Petra Bechcera a Tomáše Suchardy, ale třeba i radního Petra Šrámka, týmu kolem nás, zastupitelů, členů odborných komisí, zaměstnanců radnice a občanů. Jsme rádi za všechny názory a podněty, protože díky tomu víme, co lidí v obvodu trápí a co je potřeba řešit.